Zadzwoń Inspiracje dla małej łazienki | Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

Mała łazienka – inspiracje w projektowaniu wnętrza

Przedstawię dzisiaj kilka inspiracji i przykładów, związanych z urządzaniem małych łazienek. Niektóre z nich będą typowymi pomieszczeniami tylko z toaletą i umywalką. Inne natomiast będą miały powierzchnię około 5 m², co daje znacznie większe pole manewru. Dla niektórych osób taka powierzchnia to bardzo dużo, a dla niektórych bardzo mało. Wszystko zależy od tego, jakie mamy wnętrza i jakie są nasze możliwości.

Mała łazienka w kwadracie – najpopularniejszy układ aranżacji

Bardzo popularny jest układ w tzw. kwadracie, który znacznie ułatwia cały proces projektowania. Mamy tutaj małą przestrzeń pomiędzy ścianą a drzwiami, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie niewielkich umywalek. Mogą być one nieco mniej funkcjonalne niż ich duże odpowiedniki. Przy wyborze baterii przemyśl, czy wolisz baterię nastawianą na umywalkę, czy baterię podtynkową. Ta druga jest prostsza w utrzymaniu czystości, ale w razie awarii będzie trzeba skuwać płytki. Jeżeli łazienka nie jest za duża i nie mamy możliwości zmiany jej układu, to musimy się po prostu do tego dopasować.
W jaki sposób można to osiągnąć? M.in. poprzez:

  • rozsuwane drzwi kabiny prysznicowej,
  • toaleta tuż obok umywalki i prysznica, naprzeciwko drzwi,
  • niewielkie (ale konieczne) przestrzenie między poszczególnymi elementami zabudowy.

Styl w małych łazienkach

Jeżeli chodzi o kolorystykę i stylistykę w małych łazienkach, można postawić na kolory intensywne i ciemne. Wszystko zależy od tego, co Wam się podoba. Możecie zastosować farbę ceramiczną i kolorowe płytki. Można również górę pomalować farbą zmywalną i nie stosować wszędzie płytek. To już jest kwestia Waszych potrzeb i tego, jaki efekt finalny chcecie osiągnąć.

Mała łazienka i odpowiednie wyposażenie

Jeżeli chcecie zastosować parawan nawannowy, to zwróćcie uwagę na to, czy ma być on zamontowany na stałe, na jakiej wysokości, czy to ma być tafla szklana, montowana do samego sufitu? Gdy jest to parawan, który się zgina, konieczne jest uwzględnienie miejsca na jego zebranie. Nie wszyscy pamiętają o tym drobnym szczególe.
Możemy również zastosować elementy uzupełniające: dodatkowe ręczniki czy akcesoria, które mogą mieć jednakowy kolor, tworzący łazienkę monochromatyczną.

Mała łazienka oznacza mało miejsca do przechowywania, jednak i z tym możemy sobie poradzić. Wystarczy zastosować odpowiednie szafki. Bardzo dobrze sprawdza się zabudowa pełnej wysokości czy wykonywana na wymiar, aby dopasować ją do już istniejącego wyposażenia w pomieszczeniu. Nie zapominajcie też o zapewnieniu swobodnego dostępu do wentylacji.

Popularne układy łazienek

W przypadku zabudowy w HPL w kolorze drewnopodobnym, zyskujemy dużo większe zabezpieczenie przed niekorzystnym działaniem wody – w przeciwieństwie to tradycyjnych mebli laminowanych. Bardzo dobrze komponuje się to z kabiną prysznicową o wykończeniu srebrnym, złotym i czarnym. Może być to zwykły walk-in, czyli zwykła tafla szklana między 120 a 150 centymetrów, w zależności od tego, jaką macie odległość od ściany do ściany. Łatwo taką kabinę wyczyścić i mamy dużą przestrzeń do kąpieli.

Aranżacja łazienki z samym WC

Kolejny przykład małej łazienki to typowe WC, gdzie nie mamy wanny ani prysznica. Po prawej stronie widnieją 3 kółka (tafle szklane) i za jedną z nich jest ukryta rewizja. Można ją schować na kilka sposobów, aby zapewnić sobie swobodny dostęp. Może to być ukryta płyta w wybranym kolorze, przymocowana magnesem.

Doskonałą kryjówką dla takiej rewizji jest również lustro, które się zawiesza, a w razie potrzeby zdejmuje. Ważne, żeby zastosowane rozwiązane było spójne z całą łazienką.

Aranżacja małej łazienki z wanną

W małej łazience możemy co prawda zmieścić wannę, jednak nie będzie ona zbyt duża. W tym przypadku mamy zabudowaną pralkę, ale tylko częściowo. Takie zabudowy możemy wykonać na zamówienie, ale znajdziecie ją też w sklepach IKEA. Jeżeli nie podobają się Wam uchwyty w danym modelu, to można je bez problemu wymienić. Na rynku znajdziecie bardzo dużo ciekawych uchwytów. Wielu polskich producentów robi je z metalu, ze skóry, eco skóry, drewna, więc naprawdę detale mają znaczenie i możecie coś ciekawego sobie znaleźć.

Do optycznego powiększenia łazienki możecie zastosować duże tafle szklane, które będą nie tylko w strefie umywalki, ale też na zupełnie innych ścianach.

Pamiętajcie również o tym, że gdy wanna jest bardzo mała, a wejście do wanny jest również małe, niełamane i zrobicie parawan nawannowy, to będzie problem, żeby wejść do takiej wanny. Jeżeli wanna jest mała, parawan będzie musiał być raczej zginany, żeby większa powierzchnia była zabezpieczona przed ewentualnym rozlaniem wody.

Instalacje w małej łazience

W przypadku tej łazienki zastosowano taką instalację, to której należało się dopasować z pozostałym wyposażeniem. Mamy przestrzeń na pralkę i na suszarkę, ale żeby nie były tak widoczne, mamy fronty ażurowe. Takie fronty ażurowe dostaniecie u polskich producentów i w supermarketach. Często są albo pomalowane na biało, albo w naturalnym kolorze drewna, więc w razie potrzeby możecie je przemalować.

Granat jest teraz bardzo popularnym odcieniem w łazienkach, podobnie jak butelkowa zieleń. Nie bójmy się kolorów, możemy tutaj trochę zaszaleć! Również barwy granatu i żółci to takie barwy kontrastowe, które łatwo wymienić, a w dodatku bardzo dobrze współgrają z kolorami neutralnymi. Dzięki temu nawet mała łazienka może stać się atrakcyjna.

W małych łazienkach sprawdzają się także półki, na które możemy coś odłożyć. Jeżeli przy zlewie nie ma do tego miejsca, to warto zrobić miejsce na półeczce, żeby móc odłożyć najpotrzebniejsze rzeczy. Możecie również optycznie powiększyć łazienkę za pomocą lustra w białej ramie, bądź wariantem podświetlanym, albo umieścić całą taflę szklaną na ścianie. Jeżeli mamy lustra LEDowe, to one bardzo ładnie doświetlają naszą twarz, kiedy chcemy zająć się np. poranną pielęgnacją czy makijażem. Takich luster jest bardzo dużo i mają wiele funkcji, na przykład mogą pokazywać czas, posiadać wbudowane radio, a nawet udzielać informacji o pogodzie!

Aranżacja łazienki z małą umywalką

Dobrym rozwiązaniem w małej łazience, jest mała umywalka. Tuż obok jest lustro, a we wnęce jest zrobiona kabina prysznicowa typu walk-in. Wchodząc do środka, mamy zrobioną taką małą wnękę, gdzie możemy odłożyć kosmetyki. Gdybyśmy zastosowali zwykłą kabinę, byłoby trochę ciasno, a ponieważ mamy walk-in, to zyskujemy dodatkową przestrzeń, a duże lustro powiększa optycznie całą łazienkę. Na Gebericie można zrobić również gniazda prądowe albo włączniki.

Kolejna malutka toaleta, w której mamy popularnie lustro owalne. W tym projekcie Geberit nie ma wnęki, za to jest poprowadzona płyta kartonowo-gipsowa aż do samej góry, a w szczelinie jest wypuszczony pasek LEDowy, który ładnie podświetla nam od tyłu toaletę i tworzy ciekawą asymetrię.

Ten podział przestrzeni nawet w małej łazience może być ciekawy i intrygujący. Mamy długą szafkę z blatem, na którym też możemy sporo rzeczy odłożyć oraz czarną umywalkę i baterię. Możliwości jest bardzo wiele, można znów zaszaleć z kolorami, czy zestawić je na zasadzie kontrastu. Jeżeli nie macie możliwości zmiany instalacji wodnej i kanalizacji, to musicie się tak naprawdę dopasować.

Wanna wolnostojąca

Nie warto za wszelką cenę ustawiać równolegle wanny wolnostojącej, a zamiast tego umieścić ją ustawić pod kątem. Zyskujemy w ten sposób nieco przestrzeni, potrzebnej chociażby podczas sprzątania. Wciskanie pomiędzy dwiema ścianami wanny wolnostojącej nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, szczególnie z bateriami usytuowanymi za wanną, gdzie trudno jest wyczyścić poszczególne elementy armatury.

Wanna wolnostojąca powinna mieć trochę przestrzeni, żeby był oddech z jednej i z drugiej strony. Jeżeli nie wiecie, gdzie stawiać kosmetyki obok takiej wanny, to bardzo dobrze sprawdzają się małe, metalowe stoliczki. Kiedy macie ograniczony budżet to zwrócicie uwagę, że taka bateria za ścianą będzie tańsza niż opcja wolnostojąca. Na taką baterię też trzeba mieć gdzieś miejsce, gdy po prawej albo po lewej mamy ścianę.

Więcej wnętrzarskich inspiracji dla małej łazienki znajdziecie na moim kanale Youtube.