Zadzwoń Cegła na ścianie – sposób na ciekawe wykończenie wnętrza | Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

Cegła na ścianie – sposób na ciekawe wykończenie wnętrza

Cegła jest jednym z najstarszych i najpowszechniejszych materiałów budowlanych. Posiada dużą wytrzymałość, świetnie izoluje, a co najważniejsze – jest stosunkowo niedroga. Jednak dopiero niedawno, w nawiązaniu do rosnącego zainteresowania budownictwem postindustrialnym i wynikającym z niego stylem loftowym – projektanci dostrzegli w cegle ciekawy element wykończenia wnętrz. Wnętrza z cegłą pojawiają się jako ciekawe inspiracje wnętrzarskie i wielu patrzy na nią bardzo przychylnym okiem. Cegła pojawia się na ścianie we wnętrzach w stylu skandynawskim, industrialnym, eklektycznym czy rustykalnym. Cegła na ścianie w salonie, kuchni czy przedpokoju sprawia, że pomieszczenia te zyskują bardzo indywidualny charakter.

Cegła na ścianie: prawdziwa czy nie?

Cegła na ścianie w salonie czy kuchni może się znaleźć na ścianie dwiema różnymi drogami. Często jest zwykłym murem, odkrytym podczas remontu pod nagromadzonymi przez lata warstwami tynku. Ma to miejsce np. podczas przebudowy mieszkania w kamienicy lub w czasie adaptacji niezamieszkanego wcześniej loftu. Taka cegła na ścianie musi być właściwie oczyszczona, a następnie zabezpieczona, przy użyciu preparatu impregnującego.

Z kolei w nowych budynkach, w których chcemy mieć wnętrza z cegłą, efekt muru z cegły można osiągnąć przy pomocy cienkich płytek, które przykleja się do ściany (podobnie jak płytki gresowe). Płytki ceglane mogą mieć wielkość zwykłej cegły lub tworzyć nieco większe moduły, co przyspiesza ich układanie. Takie płytki nie wymagają dodatkowej impregnacji.

Cegła na ścianie – z czym ją łączyć?

Cegła na ścianie będzie się dobrze prezentować, jeśli będzie dobrze skomponowana z innymi elementami wnętrza. Cegła dekoracyjna dobrze wygląda, gdy zestawimy z nią:

  • drewno, podkreślające rustykalny charakter wnętrza,
  • płytki ceramiczne, szczególnie w łazienkach,
  • beton, który wskazuje na industrialną stylistykę.

Cegła na ścianie występuje zazwyczaj w odcieniach czerwieni, jednak można spotkać też jej biały czy beżowy odpowiednik. Biała cegła na ścianie to opcja polecana szczególnie w przypadku niedużych wnętrz, które wymagają dodatkowego, optycznego rozjaśnienia. Biała cegła na ścianie pasuje niemal do każdego stylu, a z drewnem komponuje się równie dobrze, co wersja czerwona.

Cegła na ścianie w salonie i nie tylko

Mogłoby się z pozoru wydawać, że cegła dekoracyjna będzie dobrze wyglądała tylko w salonie. Jej potencjał jest jednak znacznie większy! Odpowiednio zaimpregnowana, sprawdzi się również w innych wnętrzach. Ceglane wykończenia w kuchni można umieścić tuż przy stole, obłożyć nią wyspę czy przestrzeń między szafkami, a blatem. Ściana z cegieł w ciekawy sposób podkreśli rozproszone światło korytarza czy schodów. Coraz częściej spotyka się ją nawet w łazience, choć jest tam narażona na oddziaływanie wilgoci.