Zadzwoń Classic Blue: kolor roku 2020 według Pantone | Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

Classic Blue: kolor roku 2020 według Pantone

Kolor nadchodzącego roku został oficjalnie wybrany przez amerykański PANTONE, który od 2000 roku promuje tworzone przez siebie – uniwersalne wzorniki kolorystyczne i raporty dotyczące trendów (w zeszłym roku był to Living Coral). Zaproponowany przez Pantone kolor to “PANTONE 19-4052 Classic Blue”, oznaczający połączenie spokoju i pewności siebie. Ten elegancki odcień jasnego granatu jest swego rodzaju fundamentem dla rozpoczynającej się – nowej ery.

Jak prezentuje się kolor roku 2020 we wnętrzach?

W książce Od inspiracji do aranżacji, czyli jak pięknie mieszkać, podobnie jak w propozycji Pantone na 2020 rok – znalazło się miejsce na ten granatowy, bardzo klasyczny kolor. Stało się tak dlatego, że dostrzegamy w tym odcieniu synonim zaufania, bezpieczeństwa, a pośrednio także uczciwości. To z kolei sprawia, że kolor granatowy idealnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, podkreślając ich przytulny charakter.

Kolor roku 2020 może być stosowany na ścianach w kuchni, salonie, jadalni czy w łazience. Stwarza eleganckie tło dla ciepłego oświetlenia, obrazów czy drewnianych mebli. W stylu marinistycznym – możecie zobaczyć granat jako kolor tkanin, narzut czy dekoracyjnych poduszek, a jego uzupełnieniem są lniane oraz białe akcenty.

Dobrze współgra zatem z bielą, złotem, różem, kolorem cytrynowym, kremowym, głębszymi tonami błękitu, zielenią, a także oranżami i czerwieniami. Przyjemne dla oka zestawienia barw tworzą: granat z koralowym, granat z bielą i czerwienią, granat i ciepłe brązy oraz kolory drewna, granat i pudrowy róż oraz granat z różnymi odcieniami szarości (również z kolorem określanym jako kawa z mlekiem).

Jeśli lubicie ten nowy trend na kolor Classic Blue, ale nie chcecie go stosować na dużych powierzchniach ścian, można ograniczyć się np. do obicia sofy, fotela, zasłon i drobnych dodatków.

Classic Blue: gdzie go szukać?

Kolor roku 2020, zaproponowany przez Pantone, można znaleźć w kilku popularnych paletach kolorów. Dzięki temu bez trudu przeniesiecie go do swoich projektów czy wizualizacji.

CMYK – C 100 M 75 Y 25 K 0
RGB – R 51 G 85 B 139
sRGB – sR 15 sG 76 sB 129
HEX/HTML – 0f4c81
NCS S 4040-R80B

PANTONE 19-4052 Classic Blue to kolor, który przypomina sugestywne wieczorne niebo, zachęcając do poszerzenia horyzontów i otwarcia się na przepływ komunikacji – komentuje Latrice Eisman Executive Director w Pantone Color Institute. Nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Dlatego w nadchodzącym roku z pewnością znajdzie on odzwierciedlenie w wielu projektach i aranżacjach.