Eklektyczne wnętrza – czyli miszmasz w dobrym stylu
Eklektyczny styl
Eklektyzm – czyli łączenie różnych stylów – najczęściej oznacza połączenie nowego ze starym. Zestawienia eklektyczne to także łączenie ze sobą różnych wzorów, materiałów czy stylów wnętrzarskich (np. glamour i loftowy; skandynawski i boho).
Wnętrza eklektyczne są ciekawe, nietuzinkowe i intrygujące. Dlatego tak wiele osób się decyduje na urządzenie domu w stylu eklektycznym.
Jeśli nie możesz zdecydować się na tylko jedną stylistykę, to na pewno eklektyzm będzie świetnym rozwiązaniem.
Czy wiecie, że słowo Eklektyzm wywodzi się od greckiego słowa eklektikós – „wybierający”?
Eklektyzm w architekturze – kierunek polegający na łączeniu w jednej budowli w sposób swobodny, często niezgodnych ze sobą, elementów wybranych z różnych stylów architektonicznych w okresie swojego trwania zbiegł się z secesją (płynne, faliste linie, ornamentacja).
Następnie w stosowaniu eklektyzmu nastąpił pewien ład i porządek, w miejskich kamienicach eklektycznych obserwuje się dużo cech renesansowych. Np. okna z charakterystycznymi ozdobami, kolumny i podobne. Z czasem zaczęto budować również tylko w określonym stylu historyzującym. *Wikipedia
Eklektyzm – Swobodny styl
Te dwa słowa świetnie oddają charakter eklektyzmu. Architekci od dawna lubili łączyć ze sobą różne kierunki sztuki wnętrzarskiej. W przeszłości najczęściej mieszano ze sobą style z przedrostkiem „neo-”. neorenesans, neobarok i neogotyk (neo w tym przypadku oznacza nawiązanie do danej, minionej epoki)
Przykładem może być neorenesans – nurt w architekturze XIX-wiecznego historyzmu, nawiązujący formalnie do architektury renesansowej. W krajach Europy Środkowej nawiązywano przede wszystkim do tzw. renesansu północnego.*Wikipedia
Styl eklektyczny zaczął rozwijać się w latach 1850-1910, gdy pod wpływem mody francuskiej (styl Ludwika Filipa) proste formy zaczęto ożywiać, stosując dekorację snycerską (stara dziedzina sztuki zdobniczej – sztuka rzeźbienia w drewnie – rodzaj rzemiosła artystycznego)
Meble eklektyczne
Meble eklektyczne na ogół wykonywano z rodzimych gatunków drewna – z dębu, buku lub olchy. Tańsze wersje były robione z sosny i pokrywane fornirem z innych gatunków drewna. Najczęściej był to dąb, ale zdarzały się też gatunki drewna egzotycznego jak mahoń. Typowe meble dla tej epoki to zdobione kredensy i sekretarzyki
Przykłady architektury eklektycznej
- Statua Wolności w Nowym Jorku
- Pałac Kryształowy w Londynie
- Wieża Eiffla w Paryżu
- Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
- Teatr Polski w Bielsku-Białej
- Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi
- Ratusz w Nowym Sączu
Eklektyczne wnętrza – czyli jakie?
Jakie cechy ma współczesny eklektyzm? Myślę, że zaczerpnął sporo z minionych epok. Kocha łączenie starych przedmiotów z nowymi i mieszkankę różnych stylów.
Wymagana dużej dozy wyczucia, zdaje siebie sprawę z tego, że laik nie zawsze będzie w stanie poradzić sobie, z zestawianiem przedmiotów. Jeśli masz wątpliwości, warto poprosić o wsparcie architekta wnętrz. Nie zawsze musi to być kompleksowy projekt. Nieraz wystarczą po prostu konsultacje lub zrobienie zestawu produktów za pomocą moodboordu.
Eklektyzm w skrócie
- umiejętne łączenie kilku stylów, wzorów, form i barw
- odwaga w zestawianiu różnych faktur i materiałów
- łączenie tego, co stare i nowe
- umiejętne dobierania stylów do siebie w odpowiednich proporcjach
- lubi sprzeczności i tworzy uporządkowany chaos – zestawianie przedmiotów różnych, ale tworzących spójną kompozycję
- świetny dla osób kreatywnych nielubiących sztampowych rozwiązań
- jest bardzo oryginalny, ale też daje możliwość szybki metamorfoz
- lubi produkty w stylu vintage (łączenie przeciwieństw, stylizacja nowych rzeczy na wzór poprzednich z epok, wprowadzając stylowe meble w nowoczesne wnętrze)
Poniżej kilka przykładów stylowych wnętrz, gdzie mieszkają się różne elementy, aby utworzyć oryginalne i piękne wnętrza.
Przykłady łączenia stylów
styl glamour + nowoczesny = proste kształty nie za dużo przedmiotów, elegancja z nutką przepychu w postaci dodatków w lampach, uchwytach, nogach od stolika czy w pięknych szlachetnych tkaninach.
styl glamour+ scandynawski = jasne wnętrza, dużo bieli plus eleganckie meble, dodatki, np. piękna kanapa w aksamicie, ozdobne lustra przy okrągłym stole, może złote uchwyty do szafek czy ciekawe abażury do lamp, dodatki mogą być też w miedzi lub złocie,
styl industrialny (loftowy) + boho = styl boho loft, ma w sobie dużo industrialnych elementów, starego drewna, cegły, mebli z odzysku w połączeniu z miękkimi tkaninami, dywanami, oczywiście nie brakuje w nim ręczeni wyplatanych ratanowych mebli, podwieszanych koszów czy ozdobnej ceramiki i kolorowych obrazów
styl skandynawski + boho = scandi-boho – styl skandynawski z elementami boho, wnętrza najczęściej jasne, dużo bieli, jasnego drewna i roślin, pojawiają się ozdobne dywany, tkaniny z motywem indiańskim, ratanowy fotele, grafiki i obrazy
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o stylu eklektycznym zapraszam do obejrzenia Kursu na wnętrze odc. 81
/wp:columns