Zadzwoń Ekologiczne biura – moda czy realna potrzeba? - Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

Ekologiczne biura – moda czy realna potrzeba?

Od dłuższego czasu zauważamy na rynku rosnący trend dotyczący inwestycji biurowych i certyfikowania tzw. ekologicznych budynków. W tym wpisie zgodnie z tytułem zastanowimy się, czy ekologiczne projekty biur to tylko trend, czy realna potrzeba ochrony środowiska.

Ograniczenie emisji CO2, zużycia wody, energii czy ciepła daje możliwość ubiegania się o Certyfikaty Europejskie i pozwala przyciągnąć bardziej wyedukowanych inwestorów do swoich biurowców (szczególnie tych chwalących się swoją misją „eko”). Dziś oprócz stawiania budynków odpowiedniej klasy warto zadbać też o odpowiednią aranżację samych przestrzeni biurowych, dlatego my architekci wnętrz również musimy wziąć pod uwagę aspekty ekologiczne oraz pamiętać o kończących się naturalnych zasobach naszej planety. Wychodząc naprzeciw takim wyzwaniom, nieuniknione jest projektowanie oparte na wykorzystywaniu energooszczędnych materiałów, które oprócz obniżenia kosztów użytkowania budynków wpłyną również na podniesienie prestiżu firm (marek), które będą z nich korzystać.

Ekologiczne biura przyszłości to wykorzystanie rozwiązań eko w spójnej wizji z komfortowym użytkowaniem danej przestrzeni przez pracowników – bo jedno nie powinno wykluczać drugiego. Nowoczesne miejsca pracy powinny stanowić funkcjonalną przestrzeń podzieloną na przenikające się wzajemnie strefy sprzyjające interakcjom międzyludzkim, pobudzające do pracy i rozwoju oraz sprzyjające koncentracji, komunikacji i kreatywnemu myśleniu. Współczesne biura powinny opierać się na elastycznym wykorzystaniu przestrzeni, możliwości szybkiej reorganizacji miejsc pracy wraz z rozwojem firmy oraz mobilności pracowników przy zmiennym charakterze ich pracy.

Interakcje społeczne i poprawa warunków pracy

Funkcjonalne przestrzenie biurowe powinny być zaprojektowane tak, aby zwiększały prawdopodobieństwo przypadkowych spotkań pracowników i zachęcały do zmiany przydzielonych im miejsc pracy. Przestrzenie wydzielone do nieformalnych rozmów i spotkań oraz kreatywne sale pracy grupowej sprzyjają procesom twórczym i integracji zespołu. Właściwa aranżacja przestrzeni wpływa na produktywność i efektywność pracy.

Od dłuższego czasu króluje w naszych biurowcach przestrzeń typu open space składająca się z przenikających się wzajemnie stref pracy indywidualnej, grupowej, miejsc spotkań i relaksu, jednak zastosowanie takich przestrzeni w biurze powinno wynikać z potrzeb i charakteru pracy, a nie aktualnej mody rynkowej. Ze względu na potrzebę różnicowania miejsc pracy projektuje się stanowiska do pracy przy biurkach ze zmienną wysokością (tutaj niemałą rolę odgrywa dbałość o zdrowie pracowników, a dokładnie o nie przywiązywanie się do siedzącego trybu pracy przez
8 h lub dłużej), tzw. hot deski do krótkotrwałej pracy z laptopem, miejsca do pracy grupowej (np. w elastycznej sali konferencyjnej z podziałem na
3 mniejsze sale), domki z wygodnymi sofami do spotkań o charakterze prywatnym, zamykane, ciche budki do rozmów telefonicznych czy komfortowe miejsca do relaksu i odpoczynku.

Ekologiczne rozwiązania

Spore znaczenie dla wyedukowanych inwestorów mają ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. Dziś przy produkcji mebli i elementów dekoracyjnych wykorzystuje się ekologiczne materiały, takie jak drewno, sklejka, MDF, płyta MFP, płyta laminowana, wiklina. Stąd również tendencja do poszukiwania na rynku produktów polskich producentów dbających o środowisko naturalne, wykorzystujących recykling jako metodę powtórnego pozyskiwania materiału.

Ze względu na potrzebę oszczędzania energii stosuje się oświetlenie LED z możliwością regulacji natężenia oświetlenia w zależności od pory dnia
i oświetlenia zewnętrznego. Zastosowanie takiego rozwiązania w przestrzeni otwartej typu open space przynosi oszczędność energii na poziomie ok. 40%. Ogranicza się także zużycie wody – dzięki zastosowaniu specjalnych baterii łazienkowych. W budynkach użyteczności publicznej coraz częściej dąży się do wykorzystywania wody opadowej (deszczówki). W biurach pojawia się także dużo zieleni, która nie tylko wpływa na komfort
i atmosferę wnętrza, ale także ma właściwości akustyczne.

Komfort i zadowolenie pracowników

Miejsca pracy, w których przecież spędza się większą część dnia, powinny stanowić przyjazne i komfortowe środowisko, korzystnie wpływać na wydajność, dobre samopoczucie i potencjał twórczy pracowników. Aby tak było, ważne jest maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Dostęp do światła naturalnego uzyskuje się poprzez usytuowanie miejsc do pracy po obwodzie budynku (przy oknach, czyli tam, gdzie wystepuje go najwięcej). Aby przestrzeń budziła pozytywne emocje i wpływała na atmosferę biurową, w aranżacjach wykorzystuje się również inspiracje związane z naturą, zieleń, jasne kolory, materiały pochodzenia naturalnego. Całość spójnie łączy przestrzenie do pracy, relaksu, spotkań oraz te spełniające pozostałe (równie ważne) role niezbędne do sprawnego funkcjonowania biura.

Pobudzenie do kreatywnego działania

Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń pomaga stymulować i pobudzać twórcze myślenie i sprzyja efektywnej pracy. Otwarte miejsca pracy typu open space zachęcają do grupowych działań i integracji, ale ze względu na zwiększony poziom hałasu pod pewnymi względami mogą też okazać się dysfunkcyjne. W odpowiedzi na to wyzwanie coraz popularniejszym rozwiązaniem jest projektowanie ścian akustycznych (np. zabudowy ze ścianami z siatki porośniętej zielenią), które oddzielają i tłumią dźwięk. Nieodzowny element każdego biura to także zamontowane na sufitach panele akustyczne.

Biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby dzisiejszego świata, jako architekci szukamy najlepszych rozwiązań w projektach przestrzeni biurowych. Nasza praca skupia się na dwóch aspektach: człowiek jako część ekosystemu i człowiek jako jednostka napędzająca rozwój dzisiejszego świata. Zachęcamy naszych inwestorów do korzystania z najnowszych technologii stworzonych w służbie człowiekowi, a jednocześnie szukających równowagi między naszymi potrzebami a kurczącymi się zasobami naturalnymi.

Zadzwoń