Zadzwoń Ile kosztuje projekt wnętrz? - Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

Ile kosztuje projekt wnętrz?

Na czym polega praca architekta wnętrz?

 

Współpraca z architektem wnętrz jest w Polsce nowością i choć zajmuję się tym od 16 lat, widzę, jak wolno zmienia się podejście do projektantów i otwartość na to, by powierzać im swoje wnętrza. Większość naszych dotychczasowych klientów nigdy wcześniej nie pracowała z architektem i nie miała pojęcia, jak właściwie taka współpraca wygląda. Barierą może być też niewiedza, ile kosztuje projekt wnętrz.

Nie dziwię się więc, że klienci mają obawy i wątpliwości. Nie każdego stać, aby wydać kilka tysięcy na projekt wnętrz. Tak, kilka lub nawet kilkanaście tysięcy płaci średnio klient za zrobienie projektu.

Możecie powiedzieć, że takie koszty projektu to przesada, że przecież w komputerze wszystko się samo robi i trwa kilka godzin. To po co przepłacać. Otóż nić bardziej mylnego.

 

Ile kosztuje projekt wnętrz? 

 

Nie wiem, czy wiesz, ale osoby, które zamawiają projekt wnętrz, płacą najczęściej w Polsce od 120 do 250 zł za m2 (ceny netto najczęściej). W grupie architektów powstały obliczenia, że jeden metr kwadratowy robi się nawet 10 godzin! Nie twierdzę, że każdy metr projektu, ale im mniejszy projekt, tym więcej godzin przypada na m2. Czyli projekt mieszkania ok. 50 m2 kosztuje 8000 zł czy nawet 12 000 zł. Tak wiem, że to sporo! Gdy spojrzysz na to z drugiej strony, to okaże się, że de facto klient płaci ok. 15-20 zł za godzinę pracy. To bardzo mało patrząc, że u lekarza za 15 minut wydajemy nieraz 200 zł, a u prawnika za przygotowanie pisma 300 zł za godzinę pracy.

Do tego dochodzi podatek 19% i VAT 23% … Sami więc widzicie, że pomimo dużej sumy, dla niektórych nieosiągalnej, kwota, którą jest koszt projektu, jest nieadekwatna do wykonywanej pracy. 

Przecież architekt nie mebluje wam domu, tylko zmienia sposób życia poprzez zmianę przestrzeni. Życie może stać się piękniejsze a wnętrza bardziej funkcjonalne i wygodne. Wszystkie badanie pokazują, że to, jakimi kolorami się otaczamy, jak wygląda nasze otoczenie, przekłada się bezpośrednio na jakość życia, samopoczucie i zdrowie. Tak więc to, jak mieszkamy, wpływa realnie na nasze wnętrze – ciało i umysł. W takim kontekście architekt wnętrz jest dla nas również psychologiem, artystą i konstruktorem lepszego życia.

Czy cena projektu jest najważniejsza? 

Dlaczego nie cena projektu jest najważniejsza? Oszczędzanie na projektancie, czyli osobie, od której zależy powodzenie całego remontu, jest strzałem w kolano. Jeśli chcesz uniknąć błędów, poprawek i osiągnąć wymarzony efekt, to każda godzina poświęcona na twój projekt jest na wagę złota! Projektant zrobi to za ciebie, a czas, jaki dzięki temu zyskasz, wykorzystasz na zarabianie pieniędzy zgodnie ze swoją pasją i powołaniem. Wydasz 5000 zł, 10 000 zł czy 20 000 zł na projekt, jednak zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Na samym początku współpracy wysyłamy do klienta formularz z pytaniami. Dzięki temu klient zapoznaje się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami i elementami. Od razu tworzymy wstępny kosztorys. Bez tego projektowanie jest jak błądzenie we mgle. Kto potem zrealizuje projekt? Jeśli na końcu okaże się, że zamiast 300 tys. potrzebujemy 600 tys.? Dzięki dobrze zrobionemu briefowi — czyli spisanym wytycznym projektowym, tworzymy wnętrza oparte o Twoje potrzeby i realne możliwości, a nie utopijne wizualizacje.  Gotowy projekt pomaga Ci uniknąć poprawek elektryki, wod.-kan., czy przebudowy ścianek i mebli. Nie musisz się zastanawiać, co z czym połączyć i czy dany odcień kuchni będzie pasował do koloru Twojej ściany. Masz to na piśmie! 

Przykład kosztu aranżacji wnętrza – 01


• Metraż mieszkania: 70 m2
• Koszt mieszkania: 600 000 zł
• Koszt wszystkich elementów aranżacji wnętrz i usług ekipy remontowej:
70 × 3000 zł = 210 000 zł
• Razem: 600 000 + 210 000 = 810 000 zł
• Średni koszt kompleksowego projektu: ok. 10000 zł
(tylko 1,23% inwestycji)

 

Przykład kosztu aranżacji wnętrza – 2


• Metraż mieszkania: 70 m2
• Koszt mieszkania: 500 000 zł
• Koszt wszystkich elementów aranżacji i usług ekipy remontowej:
70 × 2000 zł = 140 000 zł (choć przyznam, że jest to kwota bardzo
ograniczająca aranżację)
• Razem: 500 000 + 140 000 = 640 000 zł
• Średni koszt kompleksowego projektu: ok. 10000 zł
(tylko 1,5% inwestycji)

Czy warto oszczędzać na projekcie wnętrz? 


Jedna z naszych klientek wybrała ofertę firmy konkurencyjnej ze względu na niższą cenę. Po kilku miesiącach okazało się, że współpraca się nie układa. Pani otrzymała niekompletną dokumentację – zgodziła się na brak wizualizacji w zamian za moodboardy (moodboardy to rodzaj kolażu np. ze zdjęć z inspiracjami lub konkretnymi produktami do zastosowania w danym projekcie). Niestety, nie wiedziała, że nie potrafi sobie wielu rzeczy wyobrazić, i przez to podjęcie ostatecznych decyzji było bardzo trudne.

Kolejny problem pojawił się na etapie realizacji projektu i kosztów z nią związanych. Brak początkowego budżetu skutkował brakiem realizacji wielu elementów, co bezpośrednio przekładało się na efekt końcowy i niezadowolenie klientki. Na koniec zabrakło rysunków technicznych mebli na zamówienie i doboru materiałów, z jakich te meble miały zostać wykonane.

Czy klientka wybrałaby tę firmę, gdyby ktoś wcześniej pokazał jej różnicę i gdyby nie kierowała się tylko ceną? Raczej nie. Jak skończyła się ta historia? Pomogliśmy jej w kilku najważniejszych kwestiach, ale nie byliśmy w stanie stworzyć wszystkiego od nowa ze względu na czas. W takich wypadkach klient zawsze traci pieniądze, czas i nerwy. Pamiętaj więc, żeby przed wyborem projektanta określić swoje potrzeby, dowiedzieć się dokładnie, co może ci zaoferować, jaki jest zakres projektu i jak wyglądają jego poszczególne elementy. Liczne niedomówienia wynikające z braku wiedzy klienta na temat zakresu i szczegółów ofert projektowych zawsze oznaczają problemy, a przecież chcemy ich uniknąć.


Czym się kierować, wybierając projektanta, jeśli nie cena jest najważniejsza?


Po pierwsze, obejrzyj projekty i realizacje na stronie WWW. Zadzwoń do firmy, porozmawiaj z projektantami, a najlepiej spotkaj się osobiście. Zapytaj, czy robią wizualizacje i czy mogą przesłać przykłady. Dowiedz się, czy na wizualizacjach wszystko będzie wyglądać tak samo, jak w realu: światła, materiały, kolory, czy też korzystają z jakiejś gotowej bazy i czy w związku z tym niektóre produkty mogą się różnić od tych dostępnych w sklepach. To ważne, jeśli nie umiesz sobie wielu rzeczy wyobrazić.

 

Z czego składa się nasz projekt wnętrz? 

 • Na początek chcemy poznać potrzeby klienta. Wysyłamy krótki formularz. 
 • Kolejnym krokiem jest wysłanie oferty z dostępnymi opcjami. 
 • Przed spotkaniem klient otrzymuje do wypełnienia formularz z pytaniami wraz ze zdjęciami, które pokazują jakie opcje na rynku są dostępne. 
 • Tworzymy wstępny kosztorys z podziałem na pomieszczenia. 
 • W chmurze powstaje plik online z wytycznymi od klienta, gdzie może zadawać pytania i wklejać swoje sugestie. 
 • Spotykamy się online lub na żywo, pracujemy z klientami z całego świata. 
 • Klient ma dostęp do briefu, wizualizacji i rysunków technicznych 24h.
 • Po omówieniu wytycznych tworzymy model 3d i od razu projektujemy wszystkie pomieszczenia, aby były fotorealistyczne (przypominające zdjęcia). 
 • Tworzymy kosztorys z użytymi elementami wraz z katalogiem produktowym. Nie pracujemy na utopijnych modelach tylko na produktach z konkretnych sklepów mieszczących się w budżecie klienta. 
 • Elementy na zamówienie wysyłamy do wyceny. 
 • Po skończonym etapie wysyłamy do klienta maila z opisem projekty, wizualizacjami, linkiem do kosztorysu i katalogu oraz z instrukcją jak się poruszać. 
 • Klient może komentować każdy projekt online. Sugestie zbieramy do jednego pliku i omawiamy na spotkaniu. 
 • Jeśli klient nie ma czasu, możemy stworzyć brief z wytycznymi online bez spotkania- to kwestia indywidualna. 
 • Na każdym etapie projektowym klient może kontrolować budżet i oglądać użyte materiały i produkty. 
 • Po konsultacjach tworzymy poprawki. 
 • Zmieniamy też kosztorys i podmienimy produkty. 
 • Tworzymy wizualizacje ostateczne. 
 • Na ich podstawie rysujemy rysunki techniczne ścian, podłóg, oświetlenie, zmiany wody, rzuty ścian, kuchni, meble na zamówienie, dekoracje, sztukaterie i inne niezbędne elementy. 
 • Wysyłamy też rysunki do wyceny do wykonawców. 
 • Współpracujemy z różnymi formami wykończeniowymi oraz stolarzami. 
 • Jeśli klient chce samodzielnie zrealizować cały projekt, nie ma ku temu przeszkód. Rysunki są tak opisane, że łatwo się po nich poruszać. Kosztorys z katalogiem pokazuje gdzie co kupić i ile trzeba zamówić. 

 

Czy chcesz projektować wnętrze samodzielnie? 

 

Każdy z nas musi zaaranżować swoje wnętrze. Pragnie, aby jego dom był wygodny, ładny i aby stał się oazą spokoju i wytchnienia po całym dniu pracy. Rozumiem to doskonale i wiem, że koszt projektu wnętrz, to dla wielu zbyt dużo i nie każdego stać na projektanta. Co więcej, przy dużej ilości zapytań o projekt nie jestem w stanie zrobić projektów dla wszystkich i też nie pracuję ze wszystkimi. Dlatego zamarzyło mi się podzielenie się moją wiedzą i dwunastoletnim doświadczeniem z innymi. Stworzyłam platformę z kursami online. Nie było to proste. Stworzenie kursu zajęło mi prawie rok i mnóstwo godzin pracy, których teraz nie zliczę. Pomyślałam, że jeśli choć w małym procencie przyczynię się do zmiany na lepsze czyjegoś życia, będzie warto. Jeśli więc nie możesz sobie pozwolić na projekt wnętrz, to kurs „Jak samodzielnie urządzić swój dom” będzie dla Ciebie świetną alternatywą. Jak samodzielnie urządzić swój dom – kurs online

Konsultacje online z architektem wnętrz Możesz też skorzystać z moich konsultacji online. Są świetną alternatywą dla osób, które mają nóż na gardle i muszą podjąć kilka decyzji zakupowych na już, lub nie stać ich na projekt za 20 000 tyś. Jak działają konsultacje?

 1. Wchodzisz na stronę agnieszkapaseikaadamek.com 
 2. Zamawiasz konsultacje.
 3. Wybierasz termin spotkania.
 4. Dostarczasz pytań, zdjęć, rzuty i elementy, co do których potrzebujesz wsparcia. 
 5. Dostajesz na maila link do spotkania- nie musisz się nigdzie logować.
 6. Rozmawiamy o Twoich wątpliwościach. 
 7. Dostajesz podsumowanie na maila wraz z blikiem i wszystkim linkami. 

 

Architekt wnętrz – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

 

Architekt wnętrz może Ci pomów w wielu różnych sytuacjach. Najczęściej dotyczą one sytuacji, w których:

 1. Nie umiesz wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać wnętrze.
 2. Zastanawiasz się, jak dobrać kolory do wnętrza.
 3. Nie wiesz, jak się za to wszystko zabrać.
 4. Masz problem z doborem stylu i łączeniem różnych elementów.
 5. Chcesz wiedzieć, jak zabrać się za oszacowanie kosztów i nie chcesz przeholować z wydatkami.
 6. Nie masz czasu na szukanie wszystkiego i wymyślanie co gdzie ma się znaleźć.
 7. Chciałbyś dowiedzieć się jakich błędów unikać.
 8. Masz mętlik w głowie i potrzebujesz dobrego planu.

 

Współpraca z architektem wnętrz – co Ci daje?

 

Dzięki współpracy z architektem wnętrz, mimo wcześniejszych obaw co do projektu wnętrza możesz poczuć się pewniej, gdyż:

 • widzisz swoje przyszłe wnętrze na wizualizacjach;
 • powierzysz urządzanie osobie, która robi to na co dzień;
 • wiesz, ile czasu zaoszczędzisz;
 • kontrolujesz wydatki oraz ilość produktów dzięki kosztorysowi;
 • możesz liczyć na pomysły i wsparcie ze strony architekta;
 • dostajesz listę produktów do zamówienia;
 • wiesz, co po kolei będzie realizowane;
 • masz przygotowaną dokumentacje dla wykonawców.

 

A kiedy architekt wnętrz nie jest Ci potrzebny?

Są osoby, które nie widzą potrzeby współpracy z architektem. Należą do nich osoby, które:

 • kochają ładne rzeczy i wiemy, że dzięki wskazówkom z książki czy kursu sami sobie poradzą;
 • gdy wiesz wszystko lepiej i nie lubisz, jak ktoś inny decyduje;
 • kiedy nie chcesz poświęcić czasu architektowi, liczysz, że sam się domyśli;
 • nie lubisz opowiadać o swoich potrzebach;
 • spodziewasz się, że projektant będzie nam czytał w myślach;
 • kiedy myślisz, że projektant będzie robił projekt w nieskończoność, dostosowując się do ciągłych zmian;
 • gdy nie masz wystarczającej ilości pieniędzy i koszt projektu wnętrza jest poza twoim zasięgiem.

Nasi klienci są dla nas najlepszą wizytówką: Referencje

Zadzwoń