Jak dobrać kolor do wnętrza?
Chyba najczęstszym pytaniem, jakie słyszę jest – jak dobrać kolor do wnętrza? Otaczające nas kolory wpływają nie tylko na atmosferę i charakter wnętrza, ale także na nasze samopoczucie i nastrój. To, w jaki sposób dobieramy i łączymy ze sobą kolory, opiera się często na indywidualnych preferencjach i upodobaniach, ale warto też kierować się kilkoma podstawowymi, uniwersalnymi zasadami.
Nie wszystkie barwy będą do siebie pasować. Jeśli chodzi o wystrój wnętrz, niektóre kolory sprawią, że mała przestrzeń będzie wyglądała na większą, podczas gdy inne optycznie skurczą pokój do wielkości szafy. Jak więc wybrać, które kolory sprawią, że twój dom będzie wyglądał świetnie? Aby pomóc Ci zdecydować, zebraliśmy listę wskazówek, które wyjaśnią Ci jak dobrać kolor do wnętrza Twojego domu!
Wybierając kolory, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia i jego proporcje, aby małego, zaciemnionego i niskiego pomieszczenia nie pomalować na ciemny kolor – wówczas wnętrze będzie optycznie jeszcze mniejsze. Wybór kolorów i ich połączeń warto także dostosować do funkcji danego pomieszczenia, aby np. ich intensywność i kontrast nie działały rozpraszająco.
- Kolejnym ważnym aspektem jest ilość i rodzaj światła w pomieszczeniu, czyli czy do wnętrza wpada duża ilość światła dziennego, czy też dominuje w nim oświetlenie sztuczne.
- Dużą rolę odgrywa także barwa światła. Ciepłe światło wzmacnia barwy ciepłe, natomiast tłumi zimne. I odwrotnie: światło zimne akcentuje barwy chłodne, przygasza zaś ciepłe.
- Zimne, jasne kolory odbijają światło, dając złudzenie powiększenia przestrzeni.
Jak łączyć kolory – odpowiedź na pytania.
Zanim podpowiem Ci szczegółowo, jak dobierać kolory, na początek odpowiedz sobie na pytania:
- W jakich wnętrzach najłatwiej się relaksuję? Jak one wyglądają?
- Jak powinien wyglądać mój dom, abym czuł się komfortowo, był w nim szczęśliwy?
- Które barwy pobudzają mnie do działania, a które uspokajają?
Schematy kolorystyczne
Istnieje wiele sposobów na wybór kolorów do wnętrz, ale jednym z najważniejszych jest określenie, które kolory działają razem. Można to zrobić za pomocą koła barw, które pokazuje, jak kolory odnoszą się do siebie.
Koło kolorów ma 12 podziałów, każdy reprezentujący inny odcień. Te podziały są podzielone na ciepłe i chłodne odcienie:
6 kolorów podstawowych (czerwony, żółty, niebieski) znajduje się w centrum koła i obejmuje czerwony-pomarańczowy i pomarańczowy; żółty-zielony i zielony; niebieski-fioletowy i fioletowy. Są one nazywane „podstawowe”, ponieważ są one wykorzystywane do tworzenia wszystkich innych odcieni w połączeniu z czarnym lub białym pigmentem farby.
6 kolorów drugorzędnych (magenta/purpura, cyan/aqua morski zielonkawy niebieski, yellow ochre brązowy czerwony pomarańczowy) znajdują się po obu stronach tych podstawowych odcieni po obu stronach koła. Są one tworzone, gdy dwa podstawowe odcienie są mieszane razem w równych ilościach – więc magenta będzie tworzony, jeśli mieszasz równe części czerwony + niebieski pigmenty farby razem; cyjan będzie tworzony, jeśli mieszasz równe części zielony + niebieski pigmenty farby razem.
Tablice nastrojów – narzędzie do pomocy przy doborze kolorów.
Tablica nastrojów to kolaż obrazów, które reprezentują Twoją wizję projektu. Możesz je wykorzystać do wizualnej interpretacji swoich pomysłów. Moodboard jest narzędziem do wyrażania tego, co chcesz osiągnąć w swojej przestrzeni, co pomaga Ci wizualizować i śledzić swoje wybory projektowe bez rozpraszania się kolorem lub wzorem.
Taki zestaw inspiracji kolorystycznych możesz zrobić w aplikacjach online.
- Canva -możesz założyc darmowe konto
- Gomoodboard
Zasada 1 – użyj powiązanych kolorów, aby stworzyć harmonię.
Możesz użyć monochromatycznych kolorów, które występują w jednym pasku koła barw np. jasnoniebieski z ciemnoniebieskimi czy fioletowym. Wszystkie elementy dobieramy w danej gamie kolorów. Jeśli dobieracie poduszki, wazony czy inne dekoracje do wnętrz to trzymajcie się jednej barwy w kilku odcieniach. Oczywiście bazą kolorystyczną może być np. biel. Czyli nie robimy niebieskich ścian, sofy i poduszek, ale wykorzystujemy monochromatyczną paletę do różnych obszarów w odpowiednich proporcjach.
Możesz stworzyć ciekawe wnętrze poprzez zastosowanie różnych odcieni, tekstur, kształtów i wzorów — nie tylko poprzez łączenie różnych barw. Świetną zabawą jest także łączenie różnych materiałów jak drewno, metal, szkło, kamień czy wiklinę. Wszystko zależy od stylu, jaki chcesz uzyskać w danym wnętrzu.
Użyj powiązanych kolorów, aby stworzyć harmonię. Jest to świetny sposób, aby dodać trochę dodatkowego koloru bez przytłaczania reszty przestrzeni. Na przykład, jeśli używałeś dużo zieleni w jednym pokoju i chciałeś wprowadzić do niego więcej koloru, możesz wybrać odcienie, które są powiązane ze sobą na kole kolorów.
Spróbuj użyć żółtego-pomarańczowego i zielonego-żółtego obok siebie (lub dowolnych dwóch kolorów uzupełniających). To tworzy poczucie harmonii w pokoju i dodaje głębi, nie czyniąc wszystkiego zbyt zajętym lub ciemnym.
Jeśli szukasz czegoś odważniejszego niż tylko dwa kolory, rozważ przejście do analogicznej kombinacji zamiast: czerwony/niebieski lub niebieski/zielony może dobrze współpracować!
Zasada 2 – kolory kontrastowe
Jakich dopasować kolory do wnętrza na zasadzie kontrastów? Większość ludzi zna ideę kolorów uzupełniających: wybierz dwa kolory, które są przeciwne na kole kolorów i masz natychmiastową przyciągającą wzrok kombinację!
Na przykład, jeśli masz żółte ściany w całym domu i chcesz dodać trochę kontrastu bez konieczności ponownego malowania ich, spróbuj pomalować jedną ścianę na niebiesko. Żółty będzie odbijał niebieski i sprawi, że we wnętrzu będzie wyglądać, jakby było więcej światła, niż jest naprawdę.
Chociaż powyższe kolory mogą być używane na różne sposoby, jednym z najczęstszych jest użycie ich w parach komplementarnych dla kontrastu. Jeśli umieścisz je razem, będą wydawać się bardzo różne od siebie. To właśnie sprawia, że są one tak skuteczne w tworzeniu kontrastu. Przykład zestawów:
- Czerwony i zielony
- Niebieski i pomarańczowy
- Żółty i fioletowy
Zasada 3 – jeden kolor dominujący i dwa dopełniające.
Wybierz jeden kolor dominujący i dwa dopełniające. Kolor dominujący to taki, którego jest najwięcej i się wyróżnia. Kolor dopełniający uzyskujemy z barw, które leżą naprzeciwko siebie w kole barw. Może to być np. czerwony i zielony albo żółty i fioletowy. Zerknij na rysunek poniżej. Jak dobrać kolor do wnętrza i zastosować tą zasadę? Przykład wybieramy jako kolor bazowy granat i dodajemy niebieski i pomarańcz.
Zasada 4 – 70,20,10 – Jak dobrać kolor do wnętrza?
Łącząc ze sobą kolory, można skorzystać z kilku uniwersalnych zasad, w tym np. z koła barw, które obejmuje 12 kolorów.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie barwy neutralnej jako tła we wnętrzu i zestawienie jej z jednym dopełniającym odcieniem z palety barw np. w formie dodatków. Można także zastosować połączenie kolorów zgodnie z zasadą proporcji 70/20/10:
70% stanowi neutralny odcień bazowy,
20% stanowi odcień uzupełniający,
10% stanowi odcień kontrastowy dla całości.
Zapraszam do obejrzenia liva, w którym opowiadam jak dobierać kolory do wnętrza. Live’y o tym, jak urządzić swój dom na YT Studio Atoato.
Więcej o poszczególnych kolorach możecie przeczytać w mojej książce ,,Od inspiracji do aranżacji. Czyli jak pięknie mieszkać”
Jak dobrać kolor do wnętrza? – Podsumowanie
- Wybrać swój styl do wnętrza
- Stworzyć moodboard z inspiracjami kolorystycznymi
- Wybrać gamę kolorów monochromatyczną lub z kontrastami
- Stworzyć paletę kolorów np. poprzez aplikację Canva