Jak policzyć koszty aranżacji wnętrz?

Remont domu to wyzwanie. Jak się przygotować do aranżacji wnętrz? Jak zaplanować wydatki? Ile pieniędzy potrzeba na meble, a ile na lampy? Jak się do tego zabrać i jak to wszystko policzyć? Jest to jedno z największych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć każdy, kto urządza swój dom. Przygotowałam wam ogólny opis, który wskazuje szacunkowe ceny, ale też ilość produktów. Bardziej szczegółowy spis produktów znajduje się we wzorze kosztorysu.

Kosztorys remontu – od czego zacząć?

Robienie kosztorysu remontu najlepiej zacząć od spisania elementów aranżacji wnętrz. Możecie zacząć od rozpisania poszczególnych pomieszczeń, jakie znajdują się w waszym domu. Czyli: przedsionek, salon, korytarz, kuchnia, jadalnia, spiżarnia, klatka schodowa itd.

Następnie od myślników wypisujecie w każdym z pomieszczeń, co chcielibyście, by się tam znalazło, np. stół, krzesła, lampa stołowa, lampa przy sofie, sofa i dwa fotele itd. Nie martwcie się, jak za pierwszym razem nie o wszystkim będziecie pamiętać. Projektowanie to proces, więc wiele się może jeszcze zmienić i trudno jest policzyć koszty aranżacji już na samym początku.

Kolejny krok to wpisanie szacunkowych cen za poszczególne pozycje. Jednak zanim to zrobicie, ustalcie ile pieniędzy macie lub będziecie mieli na cały remont.

Koszty aranżacji wnętrz – jak dopasować ceny elementów?

Ceny produktów zależą od tego, jakie produkty wybieracie i co liczy się dla Was najbardziej – jakość? Szybka realizacja? Cena? Od razu ostrzegam: nie można mieć wszystkiego! Pomyślcie, które aspekty są dla Was najważniejsze i wybierzcie maksymalnie dwa.

Przygotowałam dla Was wzór kosztorysu. Pokazuję w nim, że jedno i te samo wnętrze można urządzić w różnych budżetach, co oznacza, że można mieć fajnie urządzone wnętrze, mimo że koszty aranżacji znacząco się różnią.

Najczęściej popełnianym błędem jest nieuwzględnienie wszystkich elementów aranżacji i nieoszacowanie kosztów. Aby tego uniknąć, warto zaplanować wszystko wcześniej, spotkać się z wykonawcami i poprosić ich o wstępne wyceny. Dzięki temu będziecie mieć wstępny koszt aranżacji oparty na realnych ofertach.

koszty remontu mieszkania

Przykładowy kosztorys remontu mieszkania:

1. PODŁOGI

a) panele
– marketowe – 20-80 zł/m² brutto
– lepsze jakościowo – od 60-100 zł/m² brutto

b) deska trójwarstwowa – olejowana lub lakierowana
w zależności od producenta – od ok. 100-350 zł/m² brutto (możliwość montażu przy ogrzewaniu podłogowym wodnym i elektrycznym)

c) deska lita – olejowana lub lakierowana
w zależności od producenta – od ok. 120-600 zł/m² brutto

Należy pamiętać o tym, że do cen podłóg należy dodać kwotę za montaż – od 20-50 zł/m² brutto (w cenę montażu wliczone są wszelkie akcesoria potrzebne do jego wykonania: podkład, klej itd.)

Do całości należy dodać również listwy przypodłogowe – od ok. 15-25 zł/mb + montaż z materiałami – ok. 20 zł/mb

2. DRZWI – RODZAJE

Ceny drzwi uzależnione są od producenta oraz wybranych modeli i opcji wykończeniowych.
W przypadku drzwi na zamówienie cena zawiera koszty montażu, skrzydła, ościeżnicy oraz klamkę.
Za podcięcie, otwory wentylacyjne, dodatkowe zamki trzeba dopłacić.

3. DEKORACJE OKIENNE

a) rolety: marketowe – 70-400 zł/szt.; na zamówienie – 350-800 zł/szt.
b) plisy: marketowe – 60-300 zł/szt.; na zamówienie – 350-700 zł/szt.
c) żaluzje: marketowe – 80-250 zł/szt., na zamówienie – 1000-1800 zł/szt.
d) zasłony: marketowe – od 40-300 zł/szt., na zamówienie – ok. 1500 zł/szt.

4. MEBLE

a) kupione, gotowe; przykład: szafa o wymiarach 200 × 60 x 200 cm – ok. 3500 zł brutto
b) na zamówienie – cena uzależniona od dobranych materiałów; przykład: szafa na zamówienie o wymiarach 200 x 60 x 200 cm ok. 8000 zł brutto

5. OŚWIETLENIE

Dobieramy je w zależności od potrzeb; ceny zależą od źródeł światła, producenta, mocy. Zupełnie inaczej kształtują się ceny produktów małych – jak oczka sufitowe, a inaczej dużych instalacji świetlnych.
a) małe oczka halogenowe – od 20 zł/szt.
b) lampy nastrojowe – od ok. 100 zł / szt.
c) zwisy – lampy dekoracyjne – od 100 zł/szt.
d) paski ledowe z profilem – od ok 40 zł/mb
Warto kupować w jednym miejscu, aby móc powalczyć o rabat i nie mieć problemu z reklamacją lub odsyłaniem produktów.

6. EKIPA REMONTOWA

Cena usługi uzależniona jest od zakresu prac wykonawców oraz miejsca wykonywania zlecenia. W dużych miastach ceny mogą być zdecydowania wyższe. Znaczenia ma również skład ekipy remontowej. Czy ktoś wykonuje całe zlecenie samodzielnie, czy ma zatrudnionych specjalistów z każdej branży? Może zdarzyć się, że kto inny będzie robił elektrykę, ktoś inny wod-kan a jeszcze inna osoba położy nam płytki w łazience.
Ogólny koszt remontu mieszkania – od 50-70 zł/m² – 16000-45000 zł

Jeśli chcesz dostać od wykonawcy konkretną ofertę, najpierw musisz przedstawić mu cały zakres prac. Najlepiej jak masz wszystko zaprojektowane i rozrysowane, aby wiedział jaki format płytek będzie w łazience, do jakiej wysokości mają być połączone, czy zmieniasz położenie lamp i gniazd prądowych a wannę chcesz zamienić np. na prysznic. Oczywiście tych elementów aranżacji wnętrz jest cała lista.

7. ŁAZIENKA

Cena uzależniona jest od dobranych płytek oraz armatury.

a) małe wc: 4000-10000 zł

b) duża łazienka: 10000-20000 zł

8. KUCHNIA

Cena zabudowy meblowej uzależniona jest od dobranych materiałów, wielkości kuchni oraz użytych systemów, no i oczywiście od firmy, jaką wybierzemy do jej realizacji.

a) zabudowa meblowa – rodzaje mebli:

– meble laminowane (najtańsze)
– meble malowane, lakierowane np. MDF w lakierze (połysk, mat, półmat)
– meble fornirowane
– lite drewno, deski klejone

b) blat

Jego cena jest uzależniona od dobranych materiałów oraz wymiaru.

– laminowany – od ok. 250 zł/m²
– malowany, lakierowany – od ok. 350 zł/m²
– kamienny – od ok. 700 zł/m²
– z konglomeratu – od ok. 500 zł/m²
– z kompozytu – od ok. 2100 zł/płyta (płyta ma wymiar ok. 76 x 300 cm)

Możesz już dziś dokładnie policzyć koszty Twojej aranżacji domu czy mieszkania. Nie zaskoczą Cię nieprzewidziane wydatki w trakcie remontu i spokojnie możesz przygotować się do inwestycji. Ten budżet przyda się również w kontakcie z bankiem, gdy będziesz starał się o kredyt. Kurs -jak policzyć koszty aranżacji wnętrz

Tu znajdziesz -> kosztorys remontu wzór

Więcej na temat aranżacji wnętrz i o tym, jakie koszty się z tym wiążą, piszę w mojej książce o urządzaniu wnętrz, której możesz pobrać darmowe streszczenie.

Przeczytaj też artykuł-> z czego składa się projekt wnętrz?

Zapraszam Cię do odsłuchania nagrania ,,Jak policzyć koszty remontu?” na moim livie w #3 odcinku Kursu na wnętrza.