Jak przygotować zapytanie do architekta wnętrz?
Potrzebujesz projektu wnętrz, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? O co zapytać architekta? Co przesłać mu na e-maila? Dziś postaram się rozwiać Twoje wątpliwości! W tym miejscu zapraszam Cię również do Q&A, gdzie odpowiadałam na najczęściej zadawane pytania projektowe.
Aby otrzymać szybką odpowiedź od architekta, trzeba przesłać mu jak najwięcej informacji, które pozwolą architektowi na szybką wycenę. Po pierwsze zastanów się, jakie pomieszczenia w Twoim mieszkaniu bądź domu mają być projektowane. Czy na pewno chcesz, aby były to wszystkie pokoje? Najczęściej projektantowi zleca się pomieszczenia problematyczne, takie jak kuchnię, salon, łazienki, sypialnie czy pokoje dzieci. Kotłownie, spiżarnie czy garaże nie wymagają tak dużej inwencji i być może nie będziesz chciał ich projektować z czyjąś pomocą.
Po drugie, aby można było wycenić projekt – architekt musi wiedzieć, jaki jest zakres, metraż pomieszczeń, czy będzie wykonywał projekt na podstawie dokumentacji przesłanej od Ciebie, czy inwentaryzacji (pomiaru na budowie)?
Jeśli Twój dom albo mieszkanie są w trakcie budowy i masz czas na to, aby architekt zaczął swoją pracę, jak już cała bryła będzie gotowa i będzie mógł wszystko pomierzyć, to wtedy koniecznie go o tym poinformuj. Jeżeli jednak kupiłeś mieszkanie, które powstanie za 2 lata a Ty już teraz potrzebujesz rysunków instalacji elektrycznej czy zmian dotyczących instalacji wodno – kanalizacyjnej, to będziesz musiał dostarczyć projektantowi nie tylko rzut z góry.
Kolejna ważna rzecz to terminy. Na kiedy potrzebny jest projekt? Bardzo ważnym tematem jest również budżet na wykonanie projektu, w którego skład wchodzi koszt ekipy remontowej, materiałów budowlanych i elementów wyposażenia wnętrz. Bez tego projektant będzie tworzył projekt, który może się okazać niemożliwy do wykonania. Pamiętaj, aby przemyśleć tą kwestię i podać projektantowi realne kwoty, jakie możesz wydać na aranżację. Więcej na temat tworzenia kosztorysu piszę tutaj.
Możesz też obejrzeć odcinek Kursu na wnętrze, gdzie omawiam budżety oraz poznać odpowiedź na pytanie, czy da się urządzić wnętrze za 1500 zł.
Co jeszcze będzie później potrzebne?
- grubość parapetów, jeśli są wybrane,
- kolorystyka okien, jeśli jest wybrana,
- kolorystyka drzwi wejściowych, jeśli jest wybrana.
Jakie odpowiedzi będą wpływały na ofertę architekta wnętrz?
- Czy dom jest już częściowo urządzony? Czy w stanie deweloperskim?
- Jeśli jest już urządzony, co chciałbyś zmienić, a co zostawić?
- Jakie dylematy wnętrzarskie macie? Połączenie stylistyki, kolorów, problem z układem funkcjonalnym? Problem ze ścianami itd?
- Czy elektryka i instalacje wodno-kanalizacyjne są już wykonane?
- Czy bierzecie pod uwagę zmianę punktów elektrycznych lub dodanie nowych, bądź przeniesienie istniejący?
- Czy chcecie zmienić funkcje w łazience? Np. prysznic zamiast wanny, odpływ liniowy w posadzce zamiast brodzika itd…?
- Czy jest planowany kominek, a jeśli tak jaki rodzaj?
- Czy schody będą na wylewce betonowej, czy może samonośne?
Wszystko to pozwoli Ci oszacować, już na etapie potencjalnej współpracy z architektem wnętrz – czy decydujesz się na jego pomoc i w jakim zakresie.