Jak urządzić średniej wielkości kuchnię?
Jak urządzić swoją kuchnię?
Znaczna część projektów, jakie dotyczą kuchni – wiąże się z jej najmniejszym wariantem, jakim jest mała kuchnia. Co jednak w sytuacji, kiedy chcecie powiększyć swoją dotychczasową przestrzeń? Albo nie macie wystarczająco dużo miejsca na przygotowanie potraw? Najlepiej zacząć wtedy od powiększenia swojej kuchennej „powierzchni roboczej”. Możecie to zrobić zarówno za pomocą dodatkowych blatów lub wysp. Poniżej znajdziecie 3 przykładowe rozwiązania, a pozostałe zobaczycie w materiale video.
Trójkąt roboczy
Nawiązując do samych blatów i ich układu, pojawia się kwestia tzw. trójkąta roboczego. Na czym on tak właściwie polega? Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie. Na poniższym zdjęciu widzicie lodówkę. Stamtąd wyjmujecie produkty spożywcze, które następnie odkładacie na sąsiadujący z nią blat. Obok niego znajduje się zlew, w którym możecie wspomniane produkty opłukać lub umyć. Nieopodal znajdziecie blat, gdzie możecie poddać wybrane przez siebie składniki – wstępnej obróbce (takiej jak krojenie czy siekanie). Dalej znajduje się kuchenka, a przy niej miejsce na odłożenie gotowego posiłku lub przestrzeń dla dodatkowego pomocnika. W ten sposób tworzy Wam się linia komunikacji, podobna do restauracji szybkiej obsługi.
Projektując kuchnię, należy pamiętać o posiadaniu 2 kratek wentylacyjnych oraz ewentualnym połączeniu jednej z nich z okapem (obieg zamknięty lub otwarty). Dobrze jest też zaopatrzyć je w odpowiednią perforację. Przy średniej wielkości kuchni, można sobie pozwolić na szafki niepodwieszane do samego sufitu, które pozwalają na ewentualne odprowadzenie ciągu wentylacyjnego na zewnątrz budynku.
Szafki kuchenne wymagają odpowiedniego oświetlenia, umieszczonego bezpośrednio pod nimi. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której stoicie tyłem do światła, a cała powierzchnia robocza blatów jest mało widoczna. Waszej uwadze polecam profile LEDowe, które nie przepalają się za często, a jednocześnie dają przyjemne, ciepłe światło. Każde źródło światła może być bowiem zimne lub ciepłe, a wartość ta jest podawana w Kelwinach. Za ciepłą barwę uznaje się wartość 3000-3500 K.
Gniazda prądowe
W ciekawy sposób można w średniej wielkości kuchni, zaprezentować kwestię gniazd prądowych. Mogą się one bowiem znajdować na ścianie, pod szafkami, albo w blatach. Przy czym ostatni z tych wariantów polecany jest tylko wtedy, kiedy blaty zapewniają Wam wystarczająco dużo miejsca i możecie przeznaczyć ich część na ten cel. Szczególnie, że puszka potrzebuje nieco przestrzeni.
Część z Was być może uważa, że okablowanie wystające nad blatem, nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Jednak gniazdka umieszczone w lustrzanej tafli ściennej zabudowy, nie prezentują się korzystniej.
Zlew
Coraz częściej możecie spotkać to rozwiązanie, wbudowane w kamienny blat (wykonany np. z granitu, kompozytu kwarcowego, spieku czy corianu). W takiej sytuacji często pytacie, z czego taki zlew powinien być wykonany? Wszystko tak naprawdę zależy od Waszych preferencji. Należy jednak pamiętać, że krawędź samego blatu (przy zlewie wpuszczanym w blat) powinna być wodoodporna, dlatego wszystkie laminowane warianty nie wchodzą w grę. Jeśli ten temat Was interesuje, zapraszam do obejrzenia 17 odc. Kursu na wnętrze, w którym opowiadam jak urządzić swoją kuchnię.