Zadzwoń Jak wybrać obraz do salonu? | Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

obraz w salonie na płótnie

Jaki obraz wybrać do salonu?

 

Czym kierować się przy wyborze dekoracji na ścianę?

 • Po pierwsze musisz poczuć, że grafika lub obraz Ci się podoba. Dobieranie sztuki tylko poprzez pryzmat kolorów nie ma sensu. Niektórzy lubią jasne, delikatne barwy,  inni mocne i wyraziste geometryczne formy z dużą ilością czerni. Ty patrząc na obraz, musisz czuć — tak to jest to. Już się nie mogę doczekać, jak powieszę ten obraz na mojej ścianie.
 • No dobra wiemy, że obraz się musi podobać co dalej?  Nie każda grafika będzie pasowała kolorem do wnętrza. Jeśli styl, w którym masz urządzone mieszkanie lub dom jest loftowy to raczej delikatne pastelowe akwarele na ceglanej wielkiej ścianie się nie sprawdzą. Co innego, gdy je powiesisz na białej ścianie tuż nad jasną komodą.

salon z kuchnią obraz na ścianie i wyspa

 • Wielkość obrazu ma znaczenie. Jeśli w salonie masz wielką ścianę, to wieszając obrazek 50 × 50 cm,  raczej nie spowodujesz, że będzie dobrze zaprojektowana. Im większa ściana, tym większe płótno będzie potrzebne.
 • Duże formaty występują rzadko w grafikach. Najczęściej w plakatach spotykamy formaty do ok. 100 × 70 cm,  a to zdecydowanie za mało na wielką ścianę, która ma 3 × 3 metry.
 • Gdy masz dużą ścianę, ale nie masz zasobów, aby kupić duży obraz, możesz wykorzystać kilka mniejszych dzieł. Cena jednak takiego tryptyku może być porównywalna z dużym obrazem. Jednak łatwiejsza np. do spakowania i przewiezienie — gdy spodoba Ci się jakiś obraz na wakacjach u lokalnego artysty.
 • Ja bardzo lubię malować dyptyki czy serie obrazów — bo wiem, że są ze sobą spójne, a klient może powiesić np. dwa w salonie a trzeci obraz w korytarzu lub sypialni. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Klient nie musi zastanawiać się, co z czym będzie pasować i łatwiej mu stworzyć kompozycję grafik na ścianie.

 

Tworzenie palety kolorów dla dodatków i obrazów

 

Pierwszy obraz na zdjęciu – w kolorze niebieskiego, granatu z elementami żółtego — świetnie sprawdzi się we wnętrzach gdzie mamy dodatki właśnie w tych barwach. Zwróćcie uwagę na to, że żółtego nie jest za wiele i nie musi on występować we wnętrzu, ale może. Tak samo jest z granatem, możemy wybrać abstrakcję granatową, a dodatki mieć tylko żółte.

Jeśli masz problem z doborem obrazu do wnętrz, stwórz swoją paletę kolorów. Możesz to zrobić za pomocą aplikacji Canva. Wybierz maksymalnie 3-6 kolorów. Jeden kolor bazowy, którego użyjesz na większej powierzchni oraz ok. 3 kolorów jako akcenty. O dobieraniu kolorów piszę więcej w osobnym artykule, na moim blogu. Ta paleta barw posłuży Ci do wyboru obrazów na twoją ścianę.

Przykład grupy kolorów:

 1. biel, granat, niebieski i pudrowy róż
 2. biel, jasna szarość, granat i brąz
 3. biel, niebieski, żółcień i czerń
 4. piaskowy, granat, brąz
 5. biel, pastelowy niebieski, róż, fiolet
 6. biel, granat, niebieski, różowy, ciepłe drewno

 

niebiesko granatowy obraz na ścianie w salonie  obraz olejny na ścianę na płótnie obraz olejny na płótnie na ścianę w salonie

obraz olejny na płótnie na ścianę w sypialni obraz na płótnie kolorowy abstrakcja pastelowe barwy obraz na płótnie abstrakcja olejny granat brąz na ścianę

7. biel, zieleń, róż, kolor ciepłego drewna
8. niebieski, różowy, żółcień, złamana zieleń
9. jasna szarość, granat, brąz i czerń

obraz olejny na płótnie na ścianę w salonie obraz na płótnie abstrakcja olejny różowy niebieski na ścianę

Przykładowe palety:

obraz na ścianie na płótnie abstrakcja zielony obraz na ścianie na płótnie abstrakcja pastelowe kolory

obraz na ścianie na płótnie abstrakcja granatowy niebieski brązowy obraz na ścianie na płótnie abstrakcja niebieski różowy