Zadzwoń Jaki okap wybrać? - Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

Jaki okap wybrać?

Jak wybrać okap kuchenny? Na rynku mamy bardzo dużo rodzajów, co nie ułatwia podjęcia właściwej decyzji. Dziś opiszę najbardziej popularne okapy i zaprezentuję ich najważniejsze funkcjonalności, co ułatwi Wam poszukiwania.

Okapy mogą działać w dwóch trybach. Pierwszy to okap w funkcji pochłaniacza (obieg zamknięty). Nie jest bezpośrednio podłączony do komina. Ma wbudowany filtr, ale zapachy i wilgoć pozostają w pomieszczeniu.

Drugi tryb to obieg otwarty, w którym rura jest wyprowadzona do komina. Często budowlańcy tak umiejscawiają otwór w kominie, że mamy niestety problem z zakryciem rury szafkami górnymi. W ten sposób blokuje się dostęp do kanału wentylacyjnego wywiewnego. Zwrócicie na to szczególną uwagę, już na etapie projektu wnętrza.

Najczęściej stosujemy w naszych projektach następujące okapy kuchenne:

  • okap ścienny wolnowiszący,
  • w kształcie litery T,
  • w kształcie tuby,
  • W kształcie prostopadłościanu,
  • ścięty pod skosem.

Kolejny rodzaj okapów to wariant podszafkowy, który może być wysuwany (slim) lub nie. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Przy wysuwanym wariancie, jest większa powierzchnia zasysania powietrza. Z kolei przy nieruchomym, nie widać łączenia na froncie przednim szafki kuchennej i nie uderzymy się w głowę, podczas korzystania z płyty grzewczej. W zależności od Waszego wzrostu oraz wysokości zawieszenia okapu, może się okazać niewygodny w użytkowaniu. Warto to wcześniej sprawdzić.

Inna opcja to okapy wolno wiszące, które stosuje się najczęściej nad wyspą kuchenną. Mogą mieć kształt tuby, prostopadłościanu, być schowane w suficie podwieszanym lub działać tylko w funkcji pochłaniacza i wisieć np. na stalowych linkach. Wtedy przypominają ozdobne lampy, co podnosi walory dekoracyjne całej aranżacji kuchennej.

Ostatnia opcja to okapy wysuwane z blatu, zarówno w funkcji pochłaniacza jak i wyciągu z podłączeniem do otworu wentylacyjnego. Przy drugim ze wspomnianych rozwiązań, w posadzce jest prowadzony kanał wentylacyjny płaski, o przekroju prostokąta.

Kilka dodatkowych wskazówek:

1. Otwory wentylacyjne okapu mają średnicę 15 cm, dlatego rura do okapu powinna również być tej średnicy,
3. Używajcie sztywnych i gładkich rur, odprowadzających średnicy,
4. Jeśli nie ma możliwości zamontowania sztywnych rur, możecie użyć rury elastycznej,
5. Rura powinna mieć jak najmniej załamań i łączeń,
6. Maskownice dostępne przy okapach mają ograniczoną wysokość: sprawdźcie, czy zasłoni Wam rurę do sufitu, czy musicie zaprojektować zabudowę karton-gips,
7. Kanał wentylacyjny powinien być jak najkrótszy: im dłuższe połączenie z kominem, tym okap staje się mniej wydajny,
8. Filtry w okapie należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta okapów,
9. Przy zastosowaniu otworu rury mniejszego niż 150 cm, okapy często działają nieprawidłowo. Zdarza się, że są bardzo głośne i mało wydajne. Serwis AGD po zweryfikowaniu zgłoszenia najprawdopodobniej nie przyjmie reklamacji, przez co zyskujecie dodatkowy problem.

Zadzwoń