Zadzwoń Największe błędy przy urządzaniu kuchni | Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato
kuchnia biało granatowa

Jakie są największe błędy przy projektowaniu kuchni?

 

Błąd nr. 1 Meble kuchenne – brak uwzględnienia wentylacji 

Projektując meble kuchenne, nie można zapomnieć o wentylacji. 

Najczęściej mamy w kuchni dwie kratki wentylacyjne. 

Pierwsza kratka wentylacyjna – wywiewna – umożliwia wydostanie się powietrza na zewnątrz. 

Druga kratka służy do podłączenia okapu. 

 

Jeśli chcemy, aby wentylacja działała optymalnie, warto podłączyć okap do otworu wentylacyjnego, który jest mu dedykowany. Dzięki temu szybciej i skuteczniej pozbędziemy się zapachów i pary wodnej. Więcej na ten temat piszę w książce, w rozdziale o okapach. 

 

Najczęściej kratka wentylacyjna znajduje się nie niżej niż 15 cm od sufitu, ale wszystko zależy do projektu lokalu. Sama kratka ma wymiar 14 × 14 cm, nieraz jest w kształcie koła o średnicy 14 lub 18 cm. Można spotkać także kratki prostokątne – wtedy mają zwykle wymiar 14 × 21 cm   

 

Jedna kratka wentylacyjna i co teraz?

 

Bywa też tak, że w pomieszczeniu została przewidziana tylko jedna kratka. Jest to ta kratka, która odpowiada za wyprowadzanie powietrza na zewnątrz. W takiej sytuacji, w żadnym wypadku nie możemy podłączyć do niej okapu! Takie rozwiązanie zakłóci wydostawanie się powietrza i pary na zewnątrz budynku. Odpowiednim rozwiązaniem jest wtedy zastosowanie okapu z filtrem węglowym. Taki okap nie wymaga podłączenia do komina.

 

Dlaczego tak ważna jest dobra wentylacja?

 

Prawidłowa wentylacja w domach i mieszkaniach sprawia, że mamy przyjemny mikroklimat i dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach. Zapobiega to także powstawaniu pleśni. Dwutlenek węgla, para wodna, zapachy czy dym tytoniowy są usuwane na zewnątrz. Dlatego nie można zasłaniać i blokować kratek wentylacyjnych.

 

Zabudowa do sufitu a wentylacja w kuchni.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie niższych szafek w kuchni. Zdaje sobie jednak sprawę, że nie każdy chce pójść na takie rozwiązanie, szczególnie jeśli brakuje miejsca na przechowywanie. 

 

Co zrobić, jeśli chcemy mieć szafki do sufitu, a kratka wentylacyjna wypada właśnie w ich obrębie? 

Mam dla ciebie kilka propozycji:

 

OPCJA 1

Jednym ze sposobów jest wykonanie zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych i ukrycie w niej zarówno rury do okapy, jak i kratki wentylacyjnej. Najlepiej jak do przedłużenia otworu zastosujemy rurę o tej samej średnicy co otwór w kominie. 

 

OPCJA 2

Można także zrobić szafkę otwartą – całkowicie lub tylko częściowo, w której umieścisz półki. Możesz na nich przechowywać na przykład książki kucharskie bądź najczęściej używane kubki, z których pijesz ulubioną aromatyczną herbatę. Wszystko sprowadza się do tego, że, dzięki temu, kratka wentylacyjna nie jest zasłonięta i powietrze swobodnie się do niej dostanie. Zawartość półki tego w żaden sposób nie utrudnia, chyba że zastawisz ją dużymi pudełkami lub zostaną oparte o nią książki, całkowicie ją przykrywając. 

kuchnia szara beton biała

OPCJA 3

Kolejną opcją jest zastosowanie ażurowego frontu kuchennego i pozostawanie odsłoniętej kratki wentylacyjnej wewnątrz szafki. Nie każdemu ta opcja odpowiada i nie jest to idealne rozwiązanie pod względem przepływu powietrza, jednak jest ono dużo lepsze niż całkowicie zablokowanie dopływu pełnym frontem meblowym.

kuchnia na zamówienie drewno szara szara kuchnia grafit kratka we froncie

 

Więcej znajdziesz w mojej książce: Jak urządzić kuchnię marzeń. 

Darmowe wprowadzenie do książki do pobrania – 10 największych błędów przy urządzaniu kuchni. 

Możesz też obejrzeć 94 odcinek Kursu na wnętrze, gdzie pokazuję jak urządzić kuchnię marzeń. 

 
Zadzwoń