Zadzwoń Oświetlenie do salonu – jak wybrać lampy, by były stylowe i praktyczne? - Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

Oświetlenie do salonu – jak wybrać lampy, by były stylowe i praktyczne?

Salon czy też ogólnie strefa dzienna to bardzo ważna, jeśli nie najważniejsza część każdego domu. To tutaj domownicy spędzają najwięcej czasu, ale też przyjmują swoich gości. To miejsce reprezentacyjne, dlatego tak dużo uwagi przykłada się do tego, by było ono eleganckie, stylowe, ale też praktyczne. Przy aranżacji salonu liczy się każdy szczegół,

ale warto pamiętać, że jednym z podstawowych elementów wnętrza jest odpowiednie oświetlenie. Bez niego trudno będzie wydobyć zalety aranżacji. To właśnie odpowiednio dobrane lampy potrafią ukryć pewne niedoskonałości i zwrócić uwagę na te elementy wystroju wnętrza, które są warte zainteresowania. Jak wybrać odpowiednie lampy? Przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Podziel salon na strefy

Czasy, kiedy duże pomieszczenia oświetlało się jedynym, wielkim żyrandolem na sześć lub osiem żarówek na środku sufitu już dawno minęły. Dzisiaj zdecydowanie odchodzi się od takich rozwiązań. Duże, otwarte przestrzenie wymagają podziału na strefy oświetlenia i większej liczby lamp. Warto zastanowić się nad tym, jakie funkcje będzie pełnił salon. Czy znajdzie się w nim strefa tv, może kącik czytelnika lub strefa jadalniana z dużym, rodzinnym stołem. Każda z tych części pomieszczenia powinna posiadać własne elementy oświetlenia, tak by w razie potrzeby korzystać tylko z części lamp. W końcu nie zawsze duży salon wymaga pełnego oświetlenia.

Nad stołem lub kanapą można zamontować większe lampy wiszące. Mogą to być płaskie, minimalistyczne klosze lub oryginalne lampy w ciekawych, designerskich formach. Jeśli w salonie ustawisz duży, wygodny fotel do czytania, obok niego koniecznie ustaw lampę stołową lub lampę podłogową, która doświetli lekturę. Na rynku dostępne są też ciekawe kinkiety dekoracyjne ze specjalnymi reflektorami LED idealnymi do czytania. Całość aranżacji możesz zespolić dekoracyjnymi lampami ściennymi. Jeśli uważasz, że w salonie nadal będzie za ciemno, dodaj kilka uniwersalnych spotów lub oczek sufitowych, które nie zdominują bardziej dekoracyjnych elementów wnętrza.

Wybierz punkt centralny swojej aranżacji

Elegancja nie lubi przesady i warto o tym pamiętać także dobierając oświetlenie do salonu. Jeśli zależy Ci na tym, by wnętrze było stylowe, nie przesadzaj z ilością dekoracyjnych elementów oświetlenia. Wybierz jedną, bardziej designerską i ciekawą lampę, która pozostanie w centrum uwagi. Pozostałe elementy dobieraj tak, by były spójne, ale mniej zdobne. Niech podkreślają piękno głównej lampy, ale nie odwracają od niej uwagi.

Nie zapominaj o oświetleniu dekoracyjnym

Wybierając oświetlenie pamiętaj, że salon powinien być nie tylko funkcjonalny, ale też stylowy. Nie osiągniesz tego bez kilku dekoracyjnych detali, także w oświetleniu. Oprócz funkcjonalnych lamp wybierz kilka mniejszych, dekoracyjnych modeli. Eleganckie kinkiety na wysięgnikach, szklane lampy stołowe ustawione na konsoli lub niewielkie, skandynawskie lampki ustawione na półce i na parapecie. Właśnie takie małe elementy sprawiają, że salon nabiera wyjątkowego charakteru.

Nie bój się ciekawych połączeń

Bardzo łatwo jest wybrać jedną kolekcję lamp, w której znajdzie się lampa wisząca, stołowa i podłogowa, ale czy oświetlenie nimi salonu będzie ciekawe? A może tylko poprawne? Nie bój się kontrastów i oryginalnych połączeń. Poświęć odrobinę czasu na poszukiwania, połącz kilka kolekcji i spraw, że Twój salon będzie wyjątkowy i niepowtarzalny.

Jeśli boisz się takich wyborów, trzymaj się zasady wspólnego punktu. Niech wszystkie lampy mają jedną wspólną cechę. Może to być kolor, kształt lub materiał, z jakiego zostały wykonane. To ułatwi Ci poszukiwania i sprawi, że lampy na pewno będą wyglądały niezwykle stylowo.

Kolor światła

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wygląd lampy, ale też całego pomieszczenia, w dużej mierze zależy nie tylko od mocy światła, ale też od jego koloru. Przyjęło się, że w pomieszczeniach, takich jak gabinet lub kuchnia, gdzie potrzebne jest skupienie i koncentracja, światło powinno mieć chłodną barwę. W miejscach relaksu lepiej zdecydować się na światło o ciepłej barwie. W salonie jednak sprawa wygląda nieco inaczej. Z uwagi na to, że jest to pomieszczenie wielofunkcyjne, można zdecydować się na lampy o kilku kolorach światła. Do tych dekoracyjnych lepiej wybrać światło ciepłe, ale w oświetleniu centralnym czy też w lampie do czytania, lepiej postawić na chłodne lub neutralne światło. Nie trzeba obawiać się łączenia kilku kolorów światła w jednym pomieszczeniu. To praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które sprawia, że salon jest bardziej funkcjonalny.

Korzystaj z nowoczesnych rozwiązań

Rynek oświetlenia stale się rozwija. W sprzedaży pojawiają się lampy bogate w wiele ciekawych funkcji. Regulowane klosze, wbudowane ściemniacze, możliwości zmiany kolorów światła… warto zwrócić uwagę na te ciekawe nowinki technologiczne, ponieważ może okazać się, że lampa będzie nie tylko pięknym dodatkiem, ale też ułatwieniem codziennego życia.

A może lampy sterowane pilotem lub cała seria, którą można sterować za pomocą aplikacji w telefonie? Teraz wszystko jest możliwe.

Podsumowanie

Oświetlenie salonu na pewno jest czasochłonne i wymaga od inwestora zaangażowania, jednak najważniejsze jest to, że jest to praca, która daje efekty. Salon to miejsce, w którym domownicy spędzają mnóstwo czasu i każdego dnia będą mogli cieszyć się z efektów swojej pracy.

Zaprezentowane modele lamp pochodzą z salonu oświetleniowego Ardant.

Zadzwoń