Zadzwoń Pomysł na wnętrze – gdzie szukać inspiracji? - Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

Pomysł na wnętrze – gdzie szukać inspiracji?

Gdzie szukać inspiracji?

Jaki masz pomysł na wnętrze? Czy wiesz gdzie szukać inspiracji przed aranżacją domu? Podpowiemy Ci jak znaleźć inspiracje i urządzić piękny dom.

Na początku drogi projektowej zawsze pojawiają się pytania. Gdzie szukać inspiracji? Jakie pomysły się sprawdzą? Jak wybierać właściwe elementy do urządzania domu? Jeśli i ty zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z wnętrzami, to koniecznie przeczytaj do końca.

Największe wyzwanie, jakie staje przed każdym, kto planuje urządzić nowy dom bądź mieszkanie, to znalezienie pomysłu na dane wnętrze oraz zaplanowanie, jak ten pomysł zrealizować. Inspiracje mogą być wszędzie. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele otaczających nas rzeczy bezpośrednio wpływa na to, jak wygląda nasz dom.

Zadaj sobie pytanie: Czy miejsce, w którym chcę żyć, ma być spełnieniem moich marzeń, czy też próbą skopiowania marzenia sąsiada?

To, jak mieszkamy, bezpośrednio przekłada się na nasze życie i relacje z bliskimi. Czy twój dom jest przepełniony pozytywną energią i chcesz w nim spędzać każdą wolną chwilę, czy nieświadomie od niego uciekasz? Bez względu na to, czy urządzasz pierwsze mieszkanie, czy jest to kolejna inwestycja, powinieneś się do niej porządnie przygotować.

Jeśli kiedyś zetknąłeś się z feng shui, to wiesz, że im bardziej harmonijna energia danego wnętrza, tym bardziej zrównoważona energia przebywających w nim ludzi i tym lepsze ich samopoczucie. Mamy ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądało nasze wnętrze: czy będzie przyjazne, zdrowe, tętniące życiem i pełne harmonii, czy też zimne i puste.

Wygląd domu oddziałuje na samopoczucie oraz relacje z innymi ludźmi, dlatego planowanie, jak będzie wyglądać, musi zająć trochę czasu – nie należy podejmować decyzji w pośpiechu. Z drugiej strony zwlekanie z rozpoczęciem działania też nie jest dobre – może oznaczać, że boimy się zmian i nowych wyzwań.

A zatem weź kartkę papieru i zapisz: Mój dom marzeń powinien być… Wyglądać… Mieć kolory… Styl… Chciałbym, żeby w moim domu znalazły się… Możesz też opisać swój wymarzony dzień w nowym domu. Budzisz się i… co robisz? Jak się czujesz? Co widzisz?

Więcej na ten temat mówię w live #04 – Kurs na wnętrza – Opowiadam w nim również o aplikacjach i programach do tworzenia projektów wnętrz. Mój kanał na YouTube Studio Atoato

Pomysł na wnętrze

Czyli gdzie szukać inspiracji dokładnie?

Inspiracje możesz dostrzec za oknem, w książkach, w kawiarni podczas picia ulubionej herbaty czy na wakacjach, na których ostatnio byłeś. Chciałabym zainspirować cię do obserwacji swoich odczuć w każdym miejscu, w którym przebywasz, w pracy, ogrodzie, sklepie czy galerii.

Staraj się zwracać uwagę na kolory, przedmioty i ludzi. Jeśli coś przypadnie ci do gustu lub poczujesz się w jakimś miejscu wyjątkowo dobrze, uwiecznij je na zdjęciu lub zapisz sobie, gdzie to było i dlaczego to miejsce ci się spodobało. Czy urzekły cię meble, kolor, a może struktura użytych materiałów? Jakaś ciekawa ściana, obraz lub lampa?

Robiąc tak codziennie, zbierzesz całkiem ciekawą kolekcję zdjęć. Dowiesz się też, co ci się podoba i w otoczeniu jakich przedmiotów dobrze się czujesz. Nie zrażaj się tym, że dana sofa dużo kosztuje albo że nie zmieści się do twojego mieszkania. Skup się na odczuciach, jakie w tobie wywołuje. Zawsze możesz znaleźć podobną, mniejszą lub zamówić u stolarza.

Narzędzia i aplikacje do aranżacji wnętrz

W sortowaniu i odnalezieniu inspiracji pomogą ci narzędzia internetowe, programy na komputer, aplikacje na tablety i smartfony. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie tzw. moodboardów, czyli tablic, na których można umieścić wszystkie swoje inspiracje. Oto linki i przykłady kreatywnych tablic:

homebook – światna baza zarówno inspiracji, jak i konkretnych produktów do aranżacji wnętrz, można w nim tworzyć swoje własne katalogi z podziałem np. na pomieszczenia

pinterest.com – wymaga zalogowania; darmowa aplikacja, która pozwala na przypinanie do katalogów zdjęć, innych osób i wrzucanie własnych

homestyler – darmowa aplikacja do tworzenia aranżacji wnętrz

 
Zadzwoń