Zadzwoń Układ mieszkania: jak go samodzielnie zaplanować? - Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

Rozkład mieszkania: jak go samodzielnie zaplanować?

Stworzenie projektu wnętrza, które będzie funkcjonalne – może być dużym wyzwaniem. Szczególnie wtedy, kiedy chcecie zrobić to samodzielnie, bez wsparcia projektanta. Trudno również o uniwersalny wzór, który sprawdzi się bez względu na wielkość mieszkania czy budżet, którym dysponujecie. Możemy Wam jednak udzielić kilku wskazówek, które ułatwią cały proces i pozwolą oszczędzić wiele czasu (i pieniędzy).

Kolory wnętrza

Ściany powinny być miejscem, gdzie dominują neutralne barwy, takie jak biele, szarości i delikatne tony. Dzięki temu wszystko będzie później do nich pasować, łącznie z ulubionymi zdjęciami czy grafikami. Jeśli z jakichś powodów wolicie mocne akcenty, wybierzcie jedną ze ścian i pomalujcie ją na wybrany przez siebie kolor. Jednocześnie pamiętajcie, żeby nie popaść w przesadę z pozostałymi elementami, które pojawią się później we wnętrzu. Akcenty kolorystyczne warto zaznaczać poprzez przedmioty, które bez trudu będzie można wymienić. Mogą to być np. poduszki, zasłony czy kompozycje dekoracyjne na stole.

Drzwi

Dobrze, jeśli pasują do całości wnętrza i są możliwie neutralne – zarówno pod kątem kolorystyki, jak i wzornictwa. Lepiej unikać nagromadzenia dodatkowych ozdobników, które w rzeczywistości psują efekt końcowy. Jeśli projektujecie wnętrze minimalistyczne: pamiętajcie, że na rynku można znaleźć drzwi z chowaną ościeżnicą, wpisujące się w styl loftowy. Można je pomalować na kolor ściany lub coś na nich nakleić tak, aby optycznie zlały się ze ścianą.

Podłoga

Unikajcie mieszania wzorów i kolorów paneli. Pamiętajcie, że w poszczególnych pomieszczeniach są drzwi, a jeśli kolory podłogi będą różne, to później trudno będzie Wam to wszystko do siebie dopasować. Warto też wiedzieć, że brak podziałów na podłodze, optycznie powiększa przestrzeń, podobnie jak jasne kolory podłóg. Dobrze jest tę zależność wykorzystać.

Rozkład kuchni

Układ mebli kuchennych powinien zapewniać wygodę wszystkim użytkownikom. Planując rozmieszczenie poszczególnych elementów, najlepiej myśleć o ich funkcjonalności. Po wejściu do kuchni najpierw wkładacie wszystko do lodówki, później powinniście mieć trochę miejsca, aby odstawić produkty do gotowania. Następnie musicie mieć łatwy dostęp do szafki ze zlewem, aby wszystko umyć, a potem do blatu, który stanowi przestrzeń do przygotowywania posiłków. Na końcu zaś potrzebujecie miejsca, w którym gotujecie posiłki, np. płyty ceramicznej, indukcyjnej lub gazowej.

Rozkład łazienki

Podczas projektowania łazienki, należy dobrze przemyśleć jej układ, aby uniknąć uderzania o siebie sprzętów podczas ich otwierania. Sprawdźcie koniecznie, czy drzwi od kabiny prysznicowej nie będą się zderzać z innymi sprzętami i pamiętajcie o tym, że przestrzeń przy wyjściu spod natrysku powinna umożliwiać swobodę ruchów. Dlatego zlew tuż obok – prysznica nie jest dobrym pomysłem.

Salon

Najważniejsze jest tutaj zmierzenie, jaki maksymalny wymiar sofy zmieści się w Waszym salonie. Upewnijcie się, że po wstawieniu do niego mebla o wybranych przez Was gabarytach, będziecie mogli zachować odpowiednią przestrzeń oddzielającą od ścian i innych mebli, dzięki czemu będzie można się między nimi swobodnie przemieszczać.

Sypialnia

Planując urządzanie sypialni, zwróćcie uwagę na orientację według stron świata. To, o jakiej porze do wnętrza będzie zaglądało słońce, będzie miało wpływ na Wasze codzienne samopoczucie. Jeżeli macie taką możliwość, ulokujcie sypialnię po stronie wschodniej, w cichym i spokojnym miejscu. Miejcie także na uwadze, że sypialnia jest pomieszczeniem, w którym musi znajdować się okno, abyście mogli dobrze wywietrzyć pokój przed snem czy w ciągu dnia.

Rozkład korytarza

W korytarzu warto wygospodarować miejsce na ubrania codzienne, buty oraz duże lustro, w którym będzie można się przejrzeć przed wyjściem. Jeśli dysponujecie nieco większą przestrzenią, możecie postawić tam jakąś wygodną pufę, pomocną przy zakładaniu butów, ławkę z szufladą albo fotel. Będą one również doskonałym rozwiązaniem do przechowywania np. akcesoriów do pielęgnacji obuwia.

Zadzwoń