Błąd nr. 2 – Źle dobrana wysokość blatu roboczego.
Błędy przy urządzaniu kuchni to te, które sprawiają, że staje się ona niefunkcjonalna. Prawidłowe zaprojektowanie wysokości mebli kuchennych, a tym samym wyznaczenie optymalnej wysokości blatu, nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Potrzebujesz kilka podstawowych informacji, na które na pewno, bez zastanowienia, odpowiesz:
- Kto najczęściej gotuje u ciebie w domu?
- Jak wysoka jest ta osoba?
- Jakiego wzrostu są pozostali użytkownicy?
- Na jakiej wysokości jest blat w twojej obecnej kuchni?
- Czy możesz z niego wygodnie korzystać? Jakie są twoje wnioski?
Pamiętaj, że każde kolejne mieszkanie, to kolejne doświadczenie. Może korzystałeś kiedyś z kuchni z blatem na idealnej wysokości i najmilej wspominasz gotowanie? Wszystkie te informacje są kluczowe, ponieważ pomogą ci zweryfikować teorię z praktyką i zweryfikować zasadę, którą zaraz poznasz, ze swoimi doświadczeniami.
Kilka słów o standardach…
Przyjęło się, że blat roboczy nie powinien być niżej niż 85 cm. Jeśli jednak domownicy są wysocy, to standardowe 85 cm może okazać się za niskie i nieporęczne.
Obecnie, szafki dolne robi się najczęściej wysokie na ok. 90 cm od posadzki. To najpopularniejsza wysokość, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł dostosować blat, idealnie do swoich potrzeb, nawet z dokładnością co do centymetra!
Jak poprawnie określić najlepszą wysokość blatu roboczego?
Wróć do swoich odpowiedzi na pytania. Twoim punktem wyjściowym będzie wzrost domownika, który najwięcej i najczęściej gotuje. Przyjęło się, że najwygodniejszy blat jest 10-15 cm poniżej łokcia, zgiętego pod kątem prostym. Następnie oblicz to, odnosząc się do pozostałych domowników. Otrzymany wynik skonfrontuj ze swoimi dotychczasowymi doświadczeniami i porównaj wszystkie informacje, aby znaleźć złoty środek.
I to tyle? – zapytasz.
Otóż – prawie tak! Widzisz, nie jest to nic trudnego, a zagwarantuje ci maksymalny komfort.
Jednak jest jedna, bardzo istotna kwestia, o której nie należy zapominać.
Problem pojawia się bowiem przy 2 osobach o bardzo dużej różnicy wzrostu. Oczywiście – nie jest to sytuacja bez wyjścia. Można wtedy zastosować blaty robocze na 2 wysokościach, o ile kuchnia na to pozwala. Przykładem może być kuchnia z wyspą. Wtedy wysokość wyspy dostosuj do wyższego domownika, a główny pas zabudowy zaplanuj na wysokości, który zapewni optymalne warunki także dla niższej osoby.
Wysokość blatu jako punkt wyjściowy dla szafek wiszących
Odpowiednia wysokość blatu to gwarancja wygody i przyjemność z gotowania, ale także punkt wyjścia do zaprojektowania kolejnych elementów wyposażenia. Mowa tutaj o szafkach wiszących. Nie możesz umieścić ich zbyt nisko, ponieważ to także utrudni ci korzystanie z kuchni. Odpowiednią wysokością dla szafek wiszących jest montaż około 60 cm nad blatem roboczym.
Tutaj także nie obędzie się bez wyjątków.
Jeśli podobają ci się okapy wbudowane w szafkę wiszącą, a myślałeś o płycie gazowej, to koniecznie sprawdź zalecenia producenta, które określą minimalną odległość okapu od płyty grzewczej. Najczęściej znajdziesz tam też informację o odległości sugerowanej. Najczęściej jest to 75 cm, nieraz trochę więcej. To oznacza, że okap znajdzie się 15 cm wyżej niż szafki wiszące.
Jeżeli nie podoba ci się, wynikający z tych zaleceń, uskok w linii poziomu szafek, to lepiej zastosować płytę ceramiczną lub indukcyjną. Wtedy okap może być niżej.
Inne błędy przy urządzaniu kuchni znajdziesz w moim artykule: Największe błędy przy urządzaniu kuchni
Więcej znajdziesz w mojej książce: Jak urządzić kuchnię marzeń.
Darmowe wprowadzenie do książki do pobrania – 10 największych błędów przy urządzaniu kuchni.
Możesz też obejrzeć 94 odcinek Kursu na wnętrze, gdzie pokazuję jak urządzić kuchnię marzeń.