Zadzwoń Harmonogram remontu mieszkania - Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

Jak zrobić remont mieszkania?

Nie zawsze potrzebujemy pomocy projektanta albo też nie możemy sobie na taką współpracę pozwolić. W takiej sytuacji trzeba się dobrze przygotować do urządzenia domu. Potrzebny jest plan działań oraz harmonogram remontu. Poniżej znajdziesz spis najważniejszych rzeczy, które musisz zrobić, aby sprawnie urządzić wnętrze.

Jeśli chcecie zwiększyć swoje szanse na sprawny remont, powinniście stworzyć harmonogram prac i się go trzymać. Dzięki temu będziecie przygotowani na poszczególne wydatki dotyczące zakupu materiałów budowlanych, mebli i oświetlenia. Ja stworzyłam dla was taki plan działania, który krok po kroku pokazuje jak przeprowadzić generalny remont. Oparłam go na 12-letnim doświadczeniu i wiem, że się sprawdza.

Harmonogram prac remontowych – czyli od czego zacząć?

Podłogi i drzwi – bez podłóg trudno jest zamówić drzwi, a na drzwi czeka się ok. 8-10 tygodni. Pomiaru drzwi dokonują najczęściej montażyści po położeniu podłogi. Istnieje możliwość zamówienia drzwi bez ostatecznego pomiaru (oczywiście trzeba podać grubość murów i szerokość skrzydeł, jakie mają zostać zamontowane), ale wtedy należy dopilnować, aby wielkość otworów drzwiowych (szerokość i wysokość) była zgodna z wymaganiami producenta.

Przykład: firma Asilo do skrzydła 80 cm wymaga otworu 92 × 206/207 cm. Zalecam zamówienie ich na samym początku pomiaru. Wymiary, do jakich należy przygotować otwory drzwiowe, trzeba przekazać głównemu wykonawcy.

Płytki i biała armatura – zweryfikuj ich dostępność. Na niektóre towary trzeba czekać, szczególnie na nietypowe płytki z Włoch (w okresie wakacyjnym niektóre fabryki nie pracują). Może się okazać, że będziesz musiał czekać 3-6 tygodni. W okresie wakacyjnym dużo fabryk ma przerwy w produkcji np. Włosi.

Farby – sprawdź ich wydajność, liczbę warstw koniecznych do nałożenia oraz parametry ścieralności. Wolisz farbę, która się zmywa, ale lekko się świeci, czy też całkowity mat, ale gorsze parametry zmywalności? Możesz porozmawiać z głównym wykonawcą, jakie farby poleca, stosunek jakości do ceny. Pamiętaj, że ściany malować można kilka razy. Wszystko zależy od wydajności farby i wytycznych producenta.

Grzejniki – jeśli nie ma ich w standardzie, należy je dobrać z uwzględnieniem mocy, funkcjonalności i estetyki. Grzejniki można kupić w sklepie stacjonarnym lub zamówić przez internet (czas oczekiwania to ok.4-6 tygodni). Warto poradzić się firmy instalacyjnej, która obliczy moc grzejników i poda ich wielkość. Wystarczy im podać rzuty lokalu, wysokość pomieszczeń i zaznaczyć otwory okienne.

Parapety – mogą być wykonane z różnych materiałów (PCV, drewno, kamień, konglomerat), a czeka się na nie ok. 2-4 tygodni. Nie zawsze są w standardzie domu. Najtańsze będą z PCV najdroższe z kamienia. Są wykonywane na zamówienie. Musisz poprosić o pomiar, chyba że wiesz jak zrobić to samodzielnie.

Schody – są bardzo ważnym elementem i nie należy ich odkładać na później, pomimo że montuje się je na samym końcu. Ponieważ robione są najczęściej na wymiar, wykonawcy muszą dokonać pomiaru nieraz kilkakrotnie, a terminy mogą sięgać nawet 2 miesięcy. Jeżeli chcesz odświeżyć już istniejące schody lub zamontować zupełnie nowe, spotkaj się z firmą stolarską i omów wszystkie opcje oraz koszty, jakie się z tym wiążą.

Kominek – Sprawdz jaki rodzaj chcesz zastosować czy kominek tradycyjny, czy z płaszczem wodnym, a może na biopaliwo, gaz albo elektryczny. Każdy z nich będzie wymagał innej instalacji. Musisz wiedzieć, czy w twoim mieszkaniu jest możliwość zastosowania danego rozwiązania. Dlatego najlepiej jak udasz się do sklepu, który sprzedaje kominki. Weź ze sobą dokumentację techniczną budynku.

Oprawy oświetleniowe – czasami np. Ledy są potrzebne już na etapie zabudowy i układania płyt gipsowo-kartonowych, a na niektóre lampy czeka się nawet kilkanaście tygodni. Sprawdź koniecznie ich dostępność – to, że na stronie mają status „dostępne”, wcale nie oznacza, że tak na 100% jest!

Oprawy dekoracyjne – zazwyczaj są montowane na końcu, ale ponieważ często czeka się na nie długo, warto o nich pomyśleć już na samym początku. Jeśli twoje lampy mają być wbudowane w sufit lub gdzieś ukryte w zabudowie koniecznie zamów je szybciej, aby wykonawca mógł sprawdzić wymiary i zrobić poprawne otwory pod nie.

Meble na zamówienie – kuchnie, szafy wnękowe, nietypowe meble. Czas ich wykonania zależy od firmy produkcyjnej oraz materiałów, z jakich mają być zrobione. Jeśli wybierasz np. białą kuchnię w lakierze, to czas oczekiwania od wpłaty zaliczki wynosi ok. 6-8 tygodni. Takie meble wymagają pomiaru, warto zamówić go już na początku prac remontowych. Część pomiarów będzie możliwa dopiero po wykonaniu części remontu np. położeniu płytek w łazience, jeśli chcemy mieć szafkę do ściany. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu domu i tworzeniu harmonogramu.

Meble ze sklepu (sofy, stolik kawowy, łóżka) – możesz zamówić w trakcie remontu lub – jeśli ci się nie spieszy – na koniec. Pamiętaj, że na meble tapicerowane (jeśli wybierzesz tkaninę ze wzornika) czeka się ok. 4-6 tygodni. Są to meble o dość sporych gabarytach i nie każdy producent chce je przetrzymywać na magazynie dla ciebie do końca remontu. Upewnij się, jak będzie w twoim przypadku.

Dekoracje ścienne, masy, tapety, betony – po skończonych pracach instalacyjnych przychodzi czas na malowanie ścian i kładzenie nietypowych elementów aranżacji. Niektóre masy ozdobne kładzie się na samym końcu, nawet po listwach dekoracyjnych, inne można położyć na początku. Sprawdź, co zaleca producent. Znajdź ekipę, która miała już do czynienia z wybranym przez ciebie materiałem i wie, jak go położyć. Nie eksperymentuj sam, jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać.

Dekoracje okienne, poduszki, dodatki, drobne elementy dekoracyjne, które nadadzą wnętrzu indywidualny charakter i klimat, zamawia się na końcu. Da się bez nich żyć na początku, jednak odkładanie w czasie zakupu dodatków może spowodować, że wnętrze nie będzie miało swojego uroku i straci na przytulności. Nie chcesz przecież efektu niedokończonego remontu.

Wiele elementów dekoracyjnych można zrobić samemu lub zlecić zaprzyjaźnionej krawcowej. Mam na myśli zasłony, narzuty czy poduchy. Na rynku jest tak wiele produktów o różnych teksturach i kolorach, że bez problemu znajdziesz coś dla siebie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są największe błędy przy remoncie wnętrz, przeczytaj artykuł: Największe błędy podczas remontu

Podsumowanie

Na samym początku zamów drzwi, podłogi, schody, daj do policzenia moce grzewcze dla poszczególnych grzejników lub do ogrzewania podłogowego. Następnie dobierz kominek i zamów meble na zamówienie i zabierz się za sprzęty do łazienek. Przedyskutuj rozwiązania techniczne z wykonawcą.

Ustal z nim, kiedy jakie materiały będzie potrzebował. Jeżeli będziesz trzymał się harmonogramu prac wykonawczych, sukces końcowy jest gwarantowany:)

O tym, jak zaplanować remont mieszkania piszę w artykule: Plan wykończenia mieszkania

Zadzwoń