Zadzwoń Smart home – internet rzeczy - Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

Smart home – internet rzeczy

Smart home – inteligentny dom

Kto z was przypuszczał jeszcze 20 lat temu, że za pomocą smartfona będziecie sterować pieczenią w piekarniku, zmieniać kolor światła w ulubionej lampie, czy też leżąc na leżaku na plaży, monitorować stan waszego domu? Telefon komórkowy był tylko dla wybranych a samochód, który mówił i sam jeździł to literacka fikcja. A dziś? No cóż, wiele się pozmieniało. Na razie nieliczni mają pralkę, do której można dokładać ubrania w trakcie prania, ale za chwilę się to zmieni.

Wiele osób uważało sprzedaż przez internet za zagrożenie. Mało kto wierzył, że rozwinie się do takiego stopnia, by zastąpić sprzedaż produktów w stacjonarnym sklepie, a jednak statystyki pokazują, jak ten proces wzrasta i jednocześnie zmienia nasz sposób myślenia o produkcie i jego zastosowaniu.

Dzięki temu, co daje nam nowa technologia, możemy ulepszać swoje życie, sprawiać by było bardziej wygodne i bezpieczne.

Inteligenty dom…przyszłość czy już teraźniejszości?

Czy jako dzieci oglądaliście film- Smart House (Inteligentny dom) Disney Channel Original Movie z 1999 roku? Marzył się wam taki dom? Myśleliście, że to bajka, a dziś tak jak w filmie, dom komunikuję się z użytkownikami, można z nim rozmawiać, podawać komendy i sterować głosem. Wtedy wydawało się to fikcją. Dziś właśnie tym jest Smart Home.

Automatyka domowa zwana inteligentnym domem służy do sterowania oświetleniem, klimatyzacją, sprzętem audio i wideo, systemami alarmowymi oraz urządzeniami, które znajdują się w naszym domu. Ma na celu ułatwić nam życie i zwiększyć kontrolę nad bezpieczeństwem, może również pomóc zoptymalizować wydatki potrzebne na zużycie energii elektrycznej.

Początkowo wykorzystywana była tylko technologia bezprzewodowa, obecnie stosuje się sztuczną inteligencję. Przykładem może być, chociażby Amazon Echo-z wirtualną asystentka Alexą, która rozpoznaje mowę czy Robot Rovio, pilnujący domu podczas nieobecności mieszkańców-cena jedyne 300$.

Co to jest Smart Home?

Smart Home to zespół inteligentnych urządzeń, które są podłączone do wspólnej sieci i zarządzają funkcjami domu. Komunikują się dzięki aplikacjom mobilnym dostępnym z poziomu smartfona, tabletu bądź komputera i to z dowolnego miejsca na świecie. Oczywiście musimy mieć dostęp do sieci internetowej.

Co oznacza to dla nas, użytkowników?

Możemy zaprogramować, w jakich godzinach włączy się światło, podniesie się roleta na oknach i podwyższy się temperatura w domu. Gdy wyjdziemy z domu i zapomnimy wyłączyć żelazka, możemy to zrobić zdalnie, na odległość wyłączymy również oświetlenie, włączymy alarm i zamkniemy rolety.

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń AGD, które mogą być sterowane zdalnie. Na przykład piekarnik ze wbudowaną kamerą, dzięki której możemy obserwować, jak piecze się ciasto w piekarniku, podczas gdy my jesteśmy jeszcze w biurze. Inteligentne rozwiązania umożliwiają nam bardziej wygodne funkcjonowanie w przestrzeni domowej. Wracając z pracy, nie musimy wysiadać z samochodu, aby uruchomić bramę i otworzyć drzwi garażowe. Światło może zapalać się automatycznie.

Kiedyś takie rozwiązania były bardzo kosztowne, ale dzięki technologii i rozwoju takich firm jak Fibaro https://www.fibaro.com/pl/ czy Somify https://www.somfy.pl/ oraz wykorzystaniu WiFi, tak naprawdę możemy za niewielką cenę podnieść komfort i bezpieczeństwo swojego życia. Liczne czujniki zalania czy dymu mogą uchronić nas przed pożarem, bądź zalaniem. Umożliwiają nam szybką reakcję i wezwanie specjalnych służb.

Myślę, że jak raz spróbujecie rozwiązań inteligentnych w swoim domu lub pracy, to nie będziecie chcieli z nich zrezygnować.
Dziś sporo klientów szuka rozwiązania Smart home w swoich domach. Realizacje naszych projektów z zastosowaniem systemu Fibaro to już codzienność, między innymi dlatego, że dzięki rozwojowi tej branży ceny są przystępne dla każdego, a sam system coraz mniej zawodny. Kiedyś inteligentne rozwiązania miały zastosowanie w domach u klientów z dużym portfelem. Dziś projektujemy takie rozwiązaniu już w małych mieszkaniach

Jak zaprojektować inteligentny dom?
Który system wybrać?
Co będzie nam najbardziej przydatne w domu?
Jak zaaranżować wnętrze z zastosowaniem inteligentnych systemów?

Na te pytania, odpowiadamy przy tworzeniu projektów wnętrz z zastosowaniem automatyki domowej. Jedni klienci stawiają na rozbudowane multimedia, inni na praktyczne rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo domowników. Ile potrzeb, tyle rozwiązań…a my podpowiadamy jakie rozwiązanie wybrać dla siebie.

Zadzwoń